Klíčoví ministři v nové řecké vládě se nemění

Den po složení přísahy představil řecký premiér Alexis Tsipras členy své nové vlády. Ministrem financí se opět stane Euklidis Tsakalotos, na své posty se vrátí i ministři zahraničí a obrany z první Tsiprasovy vlády. Podle řeckých médií tím chce premiér vyslat signál směrem k mezinárodním věřitelům, že hodlá plnit dojednané závazky.

Vítěz řeckých voleb Alexis Tsipras a prezident Prokopis Pavlopulos
Zdroj: Reuters Autor: Alkis Konstantinidis

Nová koaliční vláda je opět tvořená vítěznou levicovou formací Syriza a nacionalistickými Nezávislými Řeky. Ministerstvo financí povede nadále Tsakalotos, který v létě pro zadlužené Řecko vyjednal nový záchranný program ve výši 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč). Na plnění závazků dohody s věřiteli bude dohlížet jeho náměstek v postavení plnoprávného člena vlády, jímž se stal Jorgos Chuliarakis, dlouholetý vyjednávač a ministr financí v prozatímní úřednické vládě premiérky Vasiliki Thanosové.

Do funkce se vrátí i ministr zahraničí Nikos Kotzias, předseda Nezávislých Řeků Panos Kammenos se opět postaví do čela resortu obrany. Nový kabinet složí přísahu ve středu ráno. Hned poté se Tsipras přesune na summit Evropské unie, který se bude věnovat imigraci. Vedle plnění úkolů vyplývajících z třetího záchranného programu eurozóny bude právě přistěhovalectví jedním z hlavních témat, na něž se nový kabinet zaměří.

Přesvědčivé volební vítězství Tsiprasovy Syrizy přimělo ke změnám i opoziční konzervativní stranu Nová demokracie, která s 28 procenty hlasů skončila na druhém místě. Předseda Vangelis Meimarakis, který stranu vedl od července, oznámil, že složí funkci a znovu už se o ni nehodlá ucházet. Volba nového předsedy strany se má konat nejpozději v listopadu.