Trump hájí názor na ženy: "Vedu o dvojnásobek, nezměním se."

Donald Trump, který usiluje o republikánskou nominaci do amerických prezidentských voleb, se nemíní omluvit za své výroky o ženách nebo za čerstvé prohlášení o televizní moderátorce. Za podporu svých postojů považuje výrazný náskok proti konkurentům v průzkumech.

Donald Trump
Zdroj: ČTK/AP Autor: John Minchillo

Donald Trump má za sebou maraton po zpravodajských pořadech, v neděli byl pozván hned do čtyř. Zájem o něj stoupl po čtvrteční debatě na kanálu Fox News, kde se moderátorka Megyn Kellyová zajímala o Trumpovy výroky o ženách – v minulosti  hovořil o „povalečkách“ nebo „tlustých prasatech“. Trump se o otázce odmítl bavit a o moderátorce potom řekl, že na něj útočila. „Bylo poznat, jak jí krev teče z očí, jak jí krev teče – víte odkud,“ řekl Trump o den později v televizi CNN o Kellyové. Podle jeho politických rivalů šlo o narážku na menstruaci.

Ostatní kandidáti na republikánskou prezidentskou nominaci poté Trumpova slova odsoudili, Jeb Bush ho přímo vyzval k omluvě. To ale Donald Trump odmítl. „Omlouvám se, když se spletu. Já jsem se ale nespletl. Neřekl jsem nic špatného,“ reagoval na Bushovu výzvu. Dodal, že jen „deviant“ by vykládal jeho slova jinak než jako neškodnou jízlivou poznámku.

Stavební magnát vede v průzkumech před republikánskými primárkami před svými konkurenty o dvacet procentních bodů. Je přesvědčen, že si získal podporu voličů svými dosavadními postoji včetně výroků, které se týkaly žen obecně nebo konkrétně Megyn Kellyové. „Vedu o dvojnásobek, takže bych se možná neměl měnit,“ řekl Trump v rozhovoru pro NBC. Přesto se ve vystoupení v televizi ABC pokusil ukázat vlídnější tvář, když prohlásil, že ženy miluje, a poukázal na to, že jich v posledních letech mnoho zaměstnal. „Mám skvělé vztahy s ženami v byznysu. Jsou úžasné vedoucí pracovnice. Jsou to zabijáci, jsou fenomenální,“ řekl.