OSN apeluje na Evropu: Řecko nutně potřebuje pomoc s uprchlíky

Ženeva/Atény - Řecko potřebuje naléhavou pomoc s přílivem uprchlíků, kteří do země připlouvají každý den, uvedl to Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Vyzval Evropskou unii, aby zemi pomohla, než se tamní humanitární situace ještě více zhorší.
Syrští migranti v Makedonii poblíž řecké hranice
Zdroj: REUTERS Autor: Ognen Teofilovski

„Očekávali bychom, že EU aktivuje svůj systém reagující na mimořádné situace, protože Řecko je součástí Evropské unie. Toto se děje v Evropě, na prahu Evropy,“ uvedl mluvčí UNHCR William Spindler. „Řecko potřebuje naléhavě pomoci a očekáváme, že Evropa něco udělá,“ citovala Spindlera agentura Reuters.

Od začátku letošního roku zatím do Řecka dorazilo více než 77 tisíc uprchlíků, z toho 60 procent tvoří Syřané, další migranti pocházejí z Afghánistánu, Iráku, Eritreje a Somálska.


Řecko varovalo, že uprchlíky případně začne posílat na západ

Agentura OSN již ve čtvrtek upozornila, že pokud řeckým bankám v souvislosti se současnou krizí dojde hotovost, bude mít problém zajistit základní potřeby pro uprchlíky na řeckých ostrovech.

Řecká vláda už dříve varovala, že v případě problémů vystaví běžencům cestovní doklady
a pošle je bez kontroly na západ. „Pokud nás Evropa nechá v krizi, zaplavíme ji běženci,“ upozornil koncem června ministr obrany Panos Kammenos.

Uprchlíci čekající na vlak v Makedonii poblíž řecké hranice
Zdroj: REUTERS
Autor: Ognen Teofilovski

Tábory pro uprchlíky praskají ve švech

Uprchlické tábory zřízené řeckou vládou jsou podle britského listu The Guardian přeplněné. Na ostrově Lesbos se v jednom zařízení tísní na 5000 běženců, kteří pocházejí především ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku. Vedení některých táborů už podle deníku nedokázalo zaplatit dodavatelům a v jednom zařízení tak základní potraviny poskytla uprchlíkům armáda.

„Stále se měnící ekonomická situace spolu se zvyšujícím se počtem nově příchozích znamená obrovskou zátěž zejména pro komunity žijící na malých ostrovech,“ uvedl Spindler. Místní úřady na ostrovech, jako je například Lesbos, kde je situace velmi kritická, podle něj nápor migrantů nejsou schopny zvládat. Spindler zároveň dodal, že většina uprchlíků, kteří se v Řecku zaregistrují, následně míří přes Makedonii, Srbsko a Maďarsko dále do Evropy.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) letos podle odhadů dorazilo do Evropy 150 tisíc migrantů, většina z nich do Itálie a Řecka. Ve Středozemním moři pak od letošního ledna přišlo o život 1900 uprchlíků, což je dvojnásobné množství než za stejné období v loňském roce.