Které vojenské objekty měly být terčem džihádistů, francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve neupřesnil. Vůdce údajných útočníků a nejstarší z nich je bývalý voják francouzského válečného námořnictva, který byl ve spojení s několika lidmi vězněnými za teroristickou činnost. Vyvolal podezření policistů svými extremistickými vzkazy na internetu a zájmem odjet pomáhat džihádistům v Sýrii.
Podle rozhlasové stanice France Info byla hlavním terčem podezřelé čtveřice vojenská námořní základna Port-Vendre u jihofrancouzského města Perpignan. Mladíci byli zatčeni v jižním departementu Bouches-du-Rhône, kde leží velké přístavní město Marseille, a v departementu Yvelines západně od Paříže. Chtěli údajně útočit v lednu 2016, tedy přesně rok poté, co tři ozbrojení francouzští islamisté zabili v Paříži 17 lidí a nakonec v přestřelce s policií zemřeli jako „mučedníci islámské svaté války“.
Zatčení čtveřice nemá ale nejspíš nic společného s výbuchy, kterými podle vyšetřovatelů někdo úmyslně poškodil zařízení rafinerie Berre-l'Etang v departementu Bouches-du-Rhône, řekl ve středu večer novinářům ministr Cazeneuve. Výbuchy nikoho nezranily a jejich motiv stále není jasný.
Francouzský prezident Francois Hollande v úterý prohlásil, že francouzské bezpečnostní síly odvracejí každý týden nějaké teroristické hrozby. Upřesnil, že proti terorismu je po celé zemi v pohotovosti 30 000 policistů, četníků a vojáků. Od roku 2012 bylo za kontakty s džihádistickým podsvětím v zemi odsouzeno 300 lidí. Podle ministra vnitra vědí bezpečnostní síly o nejméně 1850 lidech, kteří „normálně“ žijí ve Francii a jsou napojeni na sítě džihádistů. Na 500 z nich nyní bojuje po boku Islámského státu v Sýrii a Iráku.
Ve Francii platí mimořádná protiteroristická bezpečnostní opatření hlavně poté, co teroristé zavraždili v lednu na několika místech Paříže 17 lidí.
