Kyjev „čistí“ Zakarpatsko, Pravý sektor protestoval v Kyjevě

Kyjev - Na „všelidovou demonstraci“ Pravého sektoru v Kyjevě dorazily pouhé desítky lidí. Krajně pravicová ukrajinská organizace je nespokojená s postupem úřadů proti extremistům na západě země. Při přestřelce v Mukačevu zemřeli před týdnem tři lidé. Podle vyšetřovatelů si tam vyrovnávali ozbrojenci Pravého sektoru účty s konkurenčním gangem pašeráků cigaret.
Pravý sektor
Zdroj: ČTK/ZUMA/Sergii Kharchenko

Kyjev se po incidentu v Mukačevu pustil do razantní personální čistky, které minulý týden padl za oběť nejen gubernátor Zakarpatské oblasti, ale i šéfové všech sedmi okresních úřadů a oblastní policejní velitel.

Prezident Petro Porošenko zároveň prohlásil, že veškeré nezákonné ozbrojené formace vytvořené politickými stranami je nezbytně nutné odzbrojit. Podle ukrajinských médií měl na mysli především Pravý sektor.

Ukrajinská policie se v Mukačevu střetla s Pravým sektorem
Zdroj: ČTK/AP

Ultranacionalistická organizace se výrazně angažovala během loňského převratu v Kyjevě i při obraně východní Ukrajiny před útoky proruských separatistů. V některých sociálních skupinách podle politologů získala značný respekt, což kyjevským úřadům jejich plány komplikuje. Oporu má prý Pravý sektor zejména mezi mladými Ukrajinci nespokojenými se svým postavením ve společnosti.  

V loňských říjnových parlamentních volbách ale Pravý sektor neuspěl, strana s 2,3 procenta hlasů zůstala za pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do sněmovny. V polovině volebních obvodů se ale hlasovalo většinovým systémem a v jednom z nich v Dněpropetrovské oblasti šéf strany Dmytro Jaroš s převahou zvítězil. Stal se tak jediným zástupcem Pravého sektoru v jednokomorovém ukrajinském parlamentu.   

Pravý sektor
Zdroj: ČTK/AP/Efrem Lukatsky

Oslabit vliv Pravého sektoru v nejzápadnějším koutu Ukrajiny chce Kyjev zejména likvidací šedé zóny a oslabením kriminálního podsvětí, na které je údajně organizace navázána.  

V Zakarpatské oblasti vznikla v minulých dnech zcela nová policejní struktura, v níž podle ministra vnitra Arsena Avakova „není místo pro staré kádry“. „S bandity, pašeráky, vyděrači a jejich komplici z řad státních úředníků bude naloženo způsobem, proti němuž není odvolání. Celá struktura státní správy (v Zakarpatské oblasti) bude nová,“ sdělil Avakov agentuře Unian.

/*json*/{"map":{"lat":48.467209946165546,"lng":22.715634193408277,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":48.47792853424934,"lng":22.693634033203125,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/