Kaddáfího syn dostal trest smrti

Tripolis - Syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám byl v Libyi v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti zastřelením. Režim ho vinil z ohrožení bezpečnosti státu a zločinů proti lidskosti během občanské války v roce 2011. Milicionáři ho tehdy dopadli při pokusu o útěk ze země. Mezinárodní organizace proces kritizují - odsouzení podle nich neměli dostatečnou právní obhajobu.

Sajf Islám se soudu nezúčastnil, vypovídal jen prostřednictvím videokonference. Drží ho bývalá skupina rebelů ve městě Zintán a odmítá ho propustit. „Jde o skupinu, která měla nejprve blízko k islamistům, pak se od nich držela stranou,“ poznamenal novinář Yaser Daniel Reizk.

Právník Sajfa Isláma se chce odvolat. „Rozsudek je velmi přísný. Takové tresty jsme neočekávali,“ konstatoval Kaddáfího obhájce Husajn Šerif.

Soud s celkem 37 představiteli Kaddáfího režimu začal loni v dubnu. Hrdelní tresty dostalo nyní i dalších osm vysokých představitelů Kaddáfího režimu. Mezi odsouzenými je mimo jiné bývalý šéf Kaddáfího rozvědky Abdalláh Sanúsí, který čelil obvinění ze zločinů proti lidskosti, a také někdejší premiér Bagdádí Mahmúdí.

Muži byli obviněni mimo jiné z verbování žoldáků, kteří dostávali libyjské občanství, z plánování a provádění útoků na civilní cíle ze vzduchu, z vytváření ozbrojených skupin či ze střelby do davu demonstrantů. Ostatní odsouzení dostali tresty od pěti let po doživotí.

  • Jeho bratru Saadímu se nejprve podařilo uprchnout za hranice, nakonec ho ale vydaly zpět do země úřady v Nigérii. Libye chce někdejšího byznysmana, fotbalistu a šéfa místní fotbalové federace odsoudit za údajné násilné vyvlastňování majetku.

Sajfa Isláma povstalci dopadli v roce 2011 při pokusu o útěk. Skupina, která ho drží, neuznává vládu v Tripolisu. Kabinet v libyjské metropoli neuznává ani mezinárodní společenství. Soudní proces v Tripolisu kritizovaly mnohé organizace na ochranu lidských práv.

Věrný syn

Sajf Islám je rovněž na seznamu osob hledaných Mezinárodním trestním soudem (ICC), který ho viní z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Podle prokurátorů se účastnil plánů svého otce „potlačit, a to jakýmkoli způsobem, demonstrace civilistů proti Kaddáfího režimu“.

Podle organizace Human Rights Watch (HRW) obhájci souzených mužů neměli úplný a včasný přístup k soudním spisům a několik se jich ani nemohlo setkat se svými klienty v soukromí. Dva z advokátů skončili, protože jim bylo vyhrožováno. „Je třeba se ptát, zda soudci a státní zástupci mohou být skutečně nezávislí, když celkově převládá naprosté bezpráví a určité skupiny lidí jsou nestydatě ochraňovány před výkonem spravedlnosti,“ uvedl Joe Stork z HRW.

Kdo má právo soudit Kaddáfího syna?

„Jsou to spíš dva sáty versus Kaddáfího syn. Kdokoli se dnes snaží soudit Sajfa Isláma, tak se snaží strhnout autoritu státu na svou stranu. Zneužívá tak proces, který má být spravedlivý k tomu, aby ukázal světu, že on je pravý stát. Pokud vím, tak mezinárodní společenství ale uznává druhou stranu, která je úplně na druhém konce Libye v Tobrúku a tamní parlament vzešel z legitimních voleb. Aby byla vykonána spravedlnost, tak je potřeba, aby byl souzen jedním státem, a ne dvěma,“ konstatoval novinář Reizk.

Země má dvě vlády a dva parlamenty. Mezinárodně uznávaný kabinet Abdalláha Sáního sídlí spolu s parlamentem zvoleným v loňských červnových volbách na východě země, západ včetně metropole Tripolisu ale ovládají islamisté. Mocenského vakua v zemi využila skupina napojená na radikály z hnutí Islámský stát, která bojuje za vlastní cíle proti oběma konkurenčním vládám.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Začíná konference OSN o dvoustátním řešení izraelsko-palestinského konfliktu

V New Yorku v pondělí začíná dvoudenní konference OSN, kterou hostí Francie a Saúdská Arábie, se zaměřením na dvoustátní řešení palestinsko-izraelského konfliktu. Americká diplomacie minulý čtvrtek oznámila, že se Spojené státy akce nezúčastní. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa již dříve chystanou konferenci zkritizovala jako kontraproduktivní k ukončení války v Pásmu Gazy a osvobození rukojmích a vyzvala spojence, aby se jí neúčastnili.
před 1 hhodinou

Podle českých politiků jsou cla očekávaným kompromisem

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy znamená pro obchod zásadní stabilitu a předvídatelnost, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) uvedl, že by díky dohodě české firmy nemusely zásadním způsobem strádat. Dohodu, kterou v neděli uzavřela šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a americký prezident Donald Trump, uvítal také německý kancléř Friedrich Merz.
před 5 hhodinami

Clo na dovoz z EU do USA bude 15 procent, oznámil Trump po jednání se šéfkou EK

Spojené státy uzavřely dohodu s Evropskou unií, oznámil v neděli večer americký prezident Donald Trump po jednání s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou ve Skotsku. Součástí dohody je uvalení cla ve výši 15 procent na dovoz zboží z EU do USA. Hrozilo přitom, že clo bude třicetiprocentní, jak již dříve napsal Trump v dopise unijním představitelům.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Při nehodě vlaku v Německu zemřeli tři lidé včetně strojvedoucího

Při železničním neštěstí v Bádensku-Württembersku na jihozápadě Německa zemřeli v neděli tři lidé, oznámil mluvčí policie. Mezi obětmi byli strojvedoucí a další zaměstnanec Deutsche Bahn (DB), uvedla agentura DPA. V okrese Biberach, který sousedí s Bavorskem, vykolejil po 18:00 osobní vlak německých drah Deutsche Bahn (DB) vezoucí asi stovku lidí a jeho část se převrátila na bok. Zranění utrpěly desítky lidí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Sýrie dle činitele uspořádá parlamentní volby v září. Budou první od pádu Asada

Sýrie pravděpodobně uspořádá parlamentní volby v termínu od 15. do 20. září. Syrské státní agentuře SANA to v neděli po setkání s prezidentem Ahmadem Šarou řekl předseda výboru pro volby do Lidového shromáždění Muhammad Tahá. Půjde o první parlamentní volby v Sýrii od prosincového pádu režimu vládce Bašára Asada.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Izraelská armáda kvůli hladu v Gaze zavedla každodenní přestávky v bojích

Izraelská armáda oznámila, že v rámci snahy vyřešit problém s rostoucím hladověním v palestinském Pásmu Gazy pozastaví boje ve třech oblastech regionu, uvedly tiskové agentury. Přibližně stovka kamionů s humanitární pomocí také v neděli dorazila z Egypta přes přechod Kerem Šalom do Gazy, informovala agentura DPA s odvoláním na zdroje v enklávě. Kroky následují poté, co se Jeruzalém dostal pod rostoucí tlak zemí, aby na palestinském území zlepšil humanitární podmínky.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Thajsko a Kambodža budou po několika dnech bojů jednat o příměří

Představitelé Thajska a Kambodže se v pondělí setkají v Malajsii, aby jednali o ukončení nepřátelství, sdělila podle agentur AP a AFP thajská vláda. Oznámení následovalo poté, co prezident USA Donald Trump uvedl, že telefonicky hovořil s premiéry Thajska a Kambodže a že souhlasili, že budou jednat o klidu zbraní. Přeshraniční střety mezi státy Thajského zálivu, které v neděli pokračovaly již čtvrtým dnem, si vyžádaly nejméně 34 životů a vynutily si evakuaci téměř 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ruské útoky si vyžádaly oběti, uvádí Kyjev. Ukrajinské drony poničily v Rusku trať

Dva muži přišli o život při výbuchu miny v Sumské oblasti, informovala v neděli oblastní správa. Při ruském ostřelování utrpěli další čtyři civilisté zranění. Těla dvou mrtvých vyprostili záchranáři z trosek rodinného domu zničeného při sobotním ruském útoku na Stepnohirsk v Záporožské oblasti. Odpoledne přišli v Sumské oblasti o život tři lidé, když ruský dron zaútočil na autobus převážející civilisty, informovaly ukrajinské úřady. Kreml hlásí poškození infrastruktury, ke kterému mělo dojít při náletu ukrajinských dronů.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...