OBRAZEM: Obama vyzval Etiopii k větší otevřenosti

Addis Abeba - Barack Obama navštívil jako první americký prezident Etiopii. Svého klíčového spojence v boji proti severoafrickým radikálům pochválil za pokrok v lidských právech, vyzval ale k urychlení demokratizace. Řeč padla také na nutnost zintenzivnit boj proti terorismu v regionu.

„Moje poselství etiopskému lidu je: Po celou cestu postupu vaší země vpřed budou Spojené státy po vašem boku,“ prohlásil Obama. S etiopským premiérem prý otevřeně diskutoval i o krocích k posílení lidských práv a demokracie v Etiopii. 

Etiopské vedení nabádal k politické otevřenosti a k tomu, aby se přestalo s omezováním svobody médií. „Když jsou slyšet všechny hlasy, když lidé vědí, že jsou zapojeni do politického procesu, je země úspěšnější,“ konstatoval šéf Bílého domu. „Naše odhodlání, pokud jde o demokratizaci, je skutečné, není to jen fasáda,“ reagoval etiopský prezident. 

Africké země si od Obamovy návštěvy slibují hodně

„Návštěva prezidenta Obamy posílí důvěru amerického soukromého sektoru v etiopské investice. Mohli bychom posílit obchodní vztahy, které mezi sebou máme. To je jedna z věcí, ve které bych do budoucna rád viděl zlepšení,“ uvedl etiopský ministr zahraničí Tewodros Adhanom. 

Šéf Bílého domu se po jednání s etiopským premiérem setkal v Addis Abebě i s regionálními činiteli, s nimiž jednal zejména o trvajícím ozbrojeném konfliktu v Jižním Súdánu. Podle agentury Reuters, která se odvolává na nejmenovaného amerického činitele, s vedoucími představiteli Etiopie, Keni, Súdánu, Ugandy a Africké unie (AU) hovořil o možnostech dalšího postupu, pokud bojující strany do 17. srpna nepřistoupí na mírovou dohodu. V úvahu připadají například sankce nebo „regionální intervenční síly“. Ale i když se prý účastníci setkání shodli na naléhavosti situace, k dohodě o dalším postupu nedospěli.

Boje si už vyžádaly tisíce mrtvých a dva miliony lidí přišly o domov. Se zástupci afrických zemí má Obama projednat postup pro případ, že by mírové dohody nebylo dosaženo do stanoveného data v polovině srpna. 

Etiopie pomáhá USA v boji proti militantním islamistům. Tisíce etiopských vojáků jsou nyní v Somálsku, v jehož hlavním městě Mogadišu zabíjel v neděli výbuch. 

Americký prezident přiletěl do Etiopie z Keni, domoviny svých předků. Během víkendové návštěvy ocenil rychlou proměnu této východoafrické země. Se svým hostitelem Uhuru Kenyattaou se pak shodli na efektivnosti bezpečnostní spolupráce obou zemí a nezbytnosti jejího posílení.  

Oba představitelé se ale rozešli v názoru na problematiku homosexuality. Obama také ve svých projevech zdůraznil roli žen ve společnosti a ohlásil zpřísnění amerických zákonů vztahujících se na prodej slonoviny.

Obamova návštěva Etiopie měla vyvrcholit v úterý projevem amerického prezidenta v sídle Africké unie v Addis Abebě. Na africké země se nejvyšší představitel Spojených států naposledy obrátil loni v srpnu při summitu USA-Afrika.

Americký prezident předvedl během své návštěvy Keni i své taneční umění. Na sobotní státní večeři si na pódiu zatancoval společně s populární keňskou kapelou Sauti Sol. Doprovodila ho také jeho bezpečnostní poradkyně Susan Riceová, nevlastní sestra Auma a keňský prezident
Uhuru Kenyatta.