Uprchlíky nezvládáme, obracejí se Francie a Británie ke zbytku Unie

Británie a Francie žádají ostatní země unijní osmadvacítky, aby jim pomohly s řešením uprchlické krize. Podle obou zemí je situace ve francouzském přístavu Calais problémem celé EU. V přístavu musela policie i v neděli ráno zasahovat proti skupině běženců. Asi 250 jich blokovalo silnici k podmořskému tunelu spojující Francii s Británií.

 

Úřady k tunelu povolaly stovky policistů i psovodů, kteří mají zabránit migrantům dostat se do jeho tubusů. Londýn dokonce zvažuje, že k hranicím pošle vojáky. „Tato situace nemůže být vnímána jen jako problém dvou zemí,“ uvedli ministři s tím, že spousta migrantů shromážděných v Calais prošla přes státy jako Itálie či Řecko. „Proto vyzýváme ostatní státy, aby se tímto problémem zabývaly už v jeho počátcích,“ dodala britská ministryně vnitra Theresa Mayová a její francouzský protějšek Bernard Cazeneuve.

Podle policejních zdrojů agentury AFP došlo v noci na dnešek zruba ke 400 pokusům o průnik do tunelu, což je podobné číslo jako o noc dříve, ale výrazně méně než v předchozích dnech tohoto týdne. První z nich se pokusili dostat dovnitř okolo dnešní půlnoci SELČ a tyto incidenty trvaly přibližně až do páté hodiny ranní. Skupinu zhruba dvou stovek lidí, která večer prorazila bariéry u tunelu za provolávání hesel „Otevřete hranice“ či „Nejsme zvířata“, zahnala policie pomocí slzotvorného spreje´.

Video Drama v Calais pohledem kamery ČT
video

Drama v Calais pohledem kamery ČT

Napětí na francouzské straně se o víkendu poněkud zklidnilo po posílení ochrany tunelu, když byla zároveň policie v Calais posílena stovkami těžkooděnců. Britský premiér David Cameron v pátek telefonicky francouzskému prezidentovi Françoisu Hollandeovi slíbil, že pošle do Calais nová oplocení, pátrací psy a další prostředky, protože stávající situace je nepřijatelná.

Cameron a další britští politici se za svůj nedostatek pochopení pro situaci migrantů dočkali kritiky ze strany anglikánské církve, kterou vyjádřil biskup z města Dover ležícího na britské straně průlivu. Politici včetně Camerona podle něho v médiích záměrně šíří protimigrantskou náladu a měli by svou rétoriku změnit. „Měli bychom znovu objevit, co to znamená být člověkem, a že na každém lidském životě záleží,“ uvedl v nedělníku The Observer biskup Trevor Willmott.

Cameronem navrhovaná opatření neuspokojila ani někdejšího francouzského ministra práce a pravicového kandidáta na šéfa regionu, v němž se nachází Calais Xaviera Bertranda. Britskému premiérovi přes média vzkázal, že Francii nezajímají prostředky, které slíbil, ale vyřešení celého problému. Pokud se na něm Británie nezačne podílet, navrhl Bertrand, aby Francie přestala migrantům bránit v cestě na sever.

K neblahé situaci panující na hranicích obou zemí přispívají i zahraniční řidiči kamionů, kteří si nechají platit za převážení uprchlíků přes hranice. V červnu byl podle listu Sunday Mirror za to poslán na tři a půl roku za mříže devětapadesátiletý český řidič, který se loni v prosinci ve své dodávce pokoušel do Británie propašovat sedm ilegálních migrantů.

Dalších 1800 běženců připlulo k italským břehům

Italská pobřežní stráž zachránila během soboty ve Středozemním moři dalších 1800 běženců ze sedmi přeplněných plavidel. Byla tam taktéž objevena těla pěti zemřelých migrantů. Příslušníci pobřežní stráže našli mrtvé ve velkém gumovém člunu, na kterém se tísnilo 212 dalších utečenců.

Středozemní moře se stalo nejsmrtonosnější překážkou pro migranty na světě, poznamenal Reuters. Odhaduje se, že loni přineslo smrt 3500 lidem a od začátku letošního roku dalším 2000. Mnozí z nich se snažili uniknout bídě a násilí na Blízkém východě a v Africe.