V Albánii zadrželi mladíka podezřelého z vraždy českých turistů

Albánské speciální jednotky zadržely dvacetiletého muže podezřelého z vraždy dvou českých turistů. Ve vesnici Grudë ozbrojené složky obklíčily dům, kde se mladík skrýval. Muž před měsícem opustil vězení, kde si odpykával pětiletý trest za podíl na loupežném přepadení, při němž zemřelo dítě. Zprávu o jeho dopadení na Twitteru potvrdil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Dřevorubec poblíž odlehlé albánské vesnice Theth
Zdroj: ČTK/AP Autor: Hektor Pustina

"Právě jsem byl albánskou stranou informován, že policie zadržela muže podezřelého z loupežné vraždy našich dvou spoluobčanů," napsal na Twitteru český ministr zahraničí. Údajného pachatele policie identifikovala porovnáním svých záznamů se stopami, které muž zanechal v autě zavražděných.

Motivem činu byla údajně krádež auta. Mladík byl dříve odsouzen za loupež, při které zemřelo dítě. Čin spáchal spolu se svými bratry, když mu bylo 14 let. "Ten muž měl být pořád ve vězení za svůj předchozí zločin, ne zabíjet znova," uvedl albánský ministr vnitra Saimir Tahiri na Facebooku.

Sedmadvacetiletý muž a šestatřicetiletá žena ze západních Čech byli zastřeleni v pátek ve svém autě na silnici v horské oblasti. Jejich auto bylo shozeno do rokle, aby zločin vypadal jako nehoda. Výsledky pitvy ukázaly, že byli z blízkosti střeleni do hlavy. Střelba se patrně odehrála za jízdy, když muž řídil a žena seděla vepředu na místě spolujezdce. Auto pak prý bouralo po nekontrolované jízdě, přičemž útočník byl zraněn. Dokázal ale rozbít sklo a z vozu se dostat.

České ministerstvo zahraničí vraždu českých turistů v Albánii považuje za ojedinělý incident, v žádném případě pak za teroristický čin. Stejně tak pro české cestovní kanceláře je Albánie obecně bezpečnou zemí, proto neuvažují, že by začaly rušit zájezdy.

video Demeterová: Lidé v horách tvrdě pracují, aby vytvořili turistům podmínky
Video Demeterová: Lidé v horách tvrdě pracují, aby vytvořili turistům podmínky
video

Demeterová: Lidé v horách tvrdě pracují, aby vytvořili turistům podmínky