V Kanadě odhalili památník letecké tragédie ČSA z roku 1967

V kanadském Ganderu odhalili nový památník obětem leteckého neštěstí ze září 1967. Tehdy zahynulo při nehodě letounu ČSA mířícího do Havany 37 lidí. O odhalení informoval server kanadské televizní stanice CBS News. Letadlo se zřítilo pouhých 30 sekund po startu. Na letišti v Ganderu tehdy zastavilo, aby dotankovalo před závěrečnou částí letu.

Místo, kde se nyní nachází pamětní deska připomínající oběti letecké tragédie, navštívila i Alena Zimova, jedna ze dvaatřiceti osob, které neštěstí přežily. "Památník tu nyní stojí kvůli tomu, aby nám připomínal obrovské utrpení a neuvěřitelné záchranné práce, ke kterým zde před lety došlo," uvedla Zimova, která nyní žije v kanadské provincii Ontario. "V Ganderu jsem se podruhé narodila, mohla jsem tady zemřít, kdyby mi nepomohli," dodala.

Právě jen díky okamžitému zásahu záchranářů i dalších lidí se podařilo téměř polovinu z osob na palubě zachránit, a to i přesto, že byla tma a letoun zachvátil požár. Příčina nehody tehdy nebyla odhalena, jednou z možností ale bylo i nevysunutí, nebo příliš brzké zasunutí vzletových klapek.

Slavnostní ceremonie se zúčastnili i Jim Dunne a Wayne Dymond, kterým bylo tehdy pouhých 18 let a kempovali nedaleko letiště. "Viděli jsme, jak se letadlo zřítilo, skočili jsme do auta a jeli tam," popsal Dunne. Na místě se snažili pomoci zraněným dostat se z letounu ven.

Vzpomínky na nehodu jsou pro Alenu Zimovou stále děsivé. Když téměř po padesáti letech viděla na místě neštěstí nový památník, mnohem více si prý uvědomila, jak si cení toho, že zůstala naživu. "Odvedli neuvěřitelně skvělou práci a já jim budu navždycky vděčná," dodala na adresu záchranářů.