Výbuch rakety společnosti SpaceX

SpaceX přišla o "Draka": Raketa se po startu rozpadla

Bezpilotní raketa Falcon 9 soukromé společnosti Space X se rozpadla ve vzduchu pouhé dvě minuty po startu. Dovézt měla nákladní loď Dragon k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Ztráta Falconu 9 je první neúspěšnou misí SpaceX. Proč k nehodě došlo, se zatím neví.

 

Majitel společnost SpaceX Elon Musk na Twitteru napsal, že k problému s nosnou raketou došlo krátce před odpojením prvního stupně. Ze záběrů není jasné, co se stalo. "Nejčastější příčinou je selhání motoru. Mohlo dojít k poškození motorového úseku, nádrže a tím pádem k explozi. Další možností je špatná orientace a stabilizace celé rakety, tím pádem došlo k její dezintegraci, rozlomení a opět explozi nádrží," konstatoval Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

Podle agentury Reuters se zatím ani neví, zda se raketa rozpadla sama nebo byly z bezpečnostních důvodů na dálku odpáleny nálože uložené v raketě pro možné mimořádné situace, aby se zabránilo případnému dopadu raketových motorů do obydlených oblastí.

Šéf úřadu Charles Bolden v prohlášení zveřejněném na internetu uvedl, že NASA a SpaceX budou úzce spolupracovat na zjištění a odstranění problému a na návratu k letům. Dnešní
nezdar mise Dragonu označil za zklamání, ale ujistil, že posádka ISS je v bezpečí a má dostatek zásob na několik následujících měsíců. "Komerční zásobovací program je navržen tak, aby se přizpůsobil ztrátám nákladních lodí. Budeme pokračovat v bezpečném a efektivním provozování stanice, stejně jako v jejím využití jako našeho nejlepšího testovacího prostředku pro přípravu dlouhodobých misí dál ve sluneční soustavě," uvedl Bolden.

Hlavním cílem mise bylo dopravit nákladní loď Dragon s více než 2,5 tunami zásob. Kromě potravin, vody a dalších věcí pro posádku ISS měla na palubě materiál pro nejrůznější vědecké výzkumy i první ze dvou spojovacích adaptérů. Ty mají v budoucnu umožnit přistávání nových komerčních lodí s posádkami, včetně CST-100 vyvíjené firmou Boeing a upravené verze lodi Dragon.

Ztracen byl také skafandr pro výstup do volného prostoru. Posádka ISS ale není kvůli jedné neúspěšné misi v ohrožení.

SpaceX má s NASA smlouvu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Od zahájení mise v roce 2012 se jí podařilo dovézt náklad v pořádku celkem šestkrát. Dragon je v současné době jediným nákladním plavidlem, které je určeno k opětovnému přistání na Zemi. Evropské i ruské
zásobovací lodě při návratu po vstupu do atmosféry shoří.

SpaceX už začátkem května úspěšně otestovala záchranný systém pro případ nezdařeného startu nosné rakety s pilotovanou lodí. Přípravy prvního pilotovaného startu soukromé lodi Dragon 2 tak měly být zahájeny už za dva roky.

Americká vesmírná agentura NASA musí od ukončení programu raketoplánů v roce 2011 využívat k dopravě astronautů na ISS ruské lodě Sojuz. Za jednu osobu zaplatí kolem 63 milionů dolarů (1,5 miliardy korun).

Proto investovala 6,8 miliardy dolarů do vývoje pilotovaných lodí společnostmi SpaceX a Boeing a doufá, že američtí astronauti jimi začnou létat do konce roku 2017.