Ve Spojených státech se začalo opět debatovat o tom, jestli má vlajka Konfederace své místo na veřejných prostranstvích. Jde hlavně o prapor, který vlaje před parlamentem v jihokarolínské Columbii. Vůdci černošské komunity i politici začali vyzývat k jejímu odstranění. Místní zákonodárci budou o návrhu hlasovat poté, co se pro něj vyslovila i guvernérka Nikki Haleyová.
Poslední rozbuškou se staly fotky mladíka, který se přiznal k devíti vraždám i rasismu. Stovky lidí o víkendu protestovaly proti ikoně vlající před jihokarolínským parlamentem, která ještě před patnácti lety tvořila přímo jeho součást. „Týká se to historie, ale lidi využívají těchto symbolů k tomu, aby bránili společenskému pokroku,“ říká profesor Univerzity Jižní Karolíny Todd Shaw. „Jestli chcete devíti lidem nechat živoucí odkaz, tak tu vlajku sundejte. Vy ji sundáte!“ zdůraznil farář Nelson Rivers.
Odstranit všechno zboží s vlajkou Konfederace v jakékoli podobě se rozhodl největší světový maloobchodní řetězec Wal-Mart - prý nechce urážet ničí cítění. „Podnikli jsme kroky k odstranění všech položek zviditelňujících konfederační vlajku ze svého sortimentu - ať již v obchodech či na internetu,“ uvedl v prohlášení mluvčí řetězce Brian Nick. Podle Reuters si nicméně ještě po zveřejnění tohoto prohlášení šlo přes internet obchodu koupit i přímo tuto vlajku několik lidí.

Zavržení vlajky je průlomem v historii amerického Jihu
Zavržení vlajky je průlomem v historii amerického Jihu
Hor. 23.6.2015
V USA se rozhořel předvolební boj o konfederační vlajku
Ke stažení konfederační vlajky vyzval na Twitteru i republikán a neúspěšný prezidentský kandidát Mitt Romney. „Pro mnohé je to symbol rasové nenávisti, sundejte ho z úcty k obětem z Charlestonu,“ napsal Romney.
Mnozí republikánští kandidáti na prezidenta ale nechtějí říct jasné slovo. „Jsem velmi přesvědčený o tom, že (parlament) učiní to správné rozhodnutí pro lidi v Jižní Karolíně způsobem, s nímž budou všichni spokojení,“ konstatoval republikánský kandidát na prezidenta Marco Rubio.
„Na Floridě jsme prapor přenesli z Kapitolu do muzea, kam patří,“ sdělil AFP další republikánský kandidát Jeb Bush. Že vlajka patří do muzea, si myslí i šéf Bílého domu Barack Obama a jeho demokraté.
Obama použil v souvislosti s útokem v Charlestonu slovo „negr“, aby zdůraznil, že Amerika ještě nebyla z rasismu vyléčena:
Sporný prapor symbolizující otrokářské jižanské státy z dob americké občanské války v letech 1861–1865 vznikl ve Virginii. Řada voličů na jihu USA prapor stále považuje za součást historického dědictví. Často vlaje před soukromými domy nebo podél dálnic.