Izrael získal záruky syrských rebelů o neútočení na drúzy

Jeruzalém – Izrael dosáhl dílčí dohody k ochraně drúzské menšiny na hranici Izraele. Syrští rebelové garantovali, že boje nebudou soustředit do blízkosti vesnic obývaných touto náboženskou skupinou. Právě drúzové žijící na území Izraele vyzývají vládu k ochraně svých souvěrců v Sýrii. Zejména radikálové z Islámského státu drúzy považují za kacíře.
Náboženská menšina drúzů
Zdroj: ČTK/AP
Video Zpravodaj ČT: Na dohodě se mohla přičinit jordánská rozvědka i USA
video

Zpravodaj ČT: Na dohodě se mohla přičinit jordánská rozvědka i USA

Podle zpravodaje ČT Jakuba Szántó zatím dohoda není oficiálně uzavřena. „Došlo k jakémusi porozumění mezi oběma stranami, že postup široké koalice rebelů … nebude postupovat do drúzských vesnic, kde žije zhruba půl milionů příslušníků menšiny,“ zmiňuje. „Tudíž nemusí nastat vyhrocená situace, kdy by byl Izrael nucen pod nátlakem vlastního drúzského obyvatelstva vystoupit na ochranu příbuzných a zapojit se do syrské občanské války,“ dodává zpravodaj.

Menšina izraelských drúzů v současnosti tlačí na izraelskou vládu, aby pomohla drúzům obklíčeným na západě Sýrie. Izrael ale dlouhodobě odmítá vměšovat se do syrského konfliktu. Dnes drúzové kvůli neshodám s vládou na severu Izraele zablokovali vojenskou sanitku, která údajně vezla zraněné příslušníky syrské opozice k ošetření do Izraele.

Drúzové vyznávají islám a jsou považováni za sektu. V Izraeli jich žije několik tisíc na severu země, v Sýrii tvoří tři procenta obyvatelstva. Jejich náboženství obsahuje prvky všech monoteistických náboženství, včetně řecké filosofie.

Na Blízkém východě žije více než milion drúzů. Ve všech státech, kde žijí, přitom drúzové udržují spřátelené vztahy s vládou. Jejich principy ostatně zahrnují silný respekt k vůdcům, ale také smysl pro svobodné postavení.