Zabývejme se hlavně příčinami migrace, vyzývá Angelina Jolie

Ankara – Mezinárodní společenství se odmítá postavit tváří v tvář příčinám celosvětové uprchlické krize, která je „explozí lidského utrpení“. V sobotu to uvedla americká herečka Angelina Jolie, která navštívila uprchlický tábor na jihovýchodě Turecka. „Je těžké poukázat na jediný případ, kde se jako mezinárodní společenství vážně zabýváme příčinami migrace uprchlíků,“ prohlásila v den, který OSN vyhlásila Světovým dnem uprchlíků.
Angelina Jolie na brífinku po návštěvě uprchlických táborů
Zdroj: REUTERS Autor: Umit Bektas

Jolie, která je od roku 2012 zvláštní vyslankyní Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky, varovala, že Syřanům a Iráčanům, které boje vyhnaly z domovů, se začíná nedostávat míst, kde by nalezli bezpečný úkryt. Státům sousedícím s oběma zeměmi totiž začínají docházet kapacity.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) tento týden oznámil, že počet uprchlíků ve světě loni vzrostl na rekordních 59,5 milionu. Nejvíce běženců, kteří opustili domov kvůli konfliktům, pochází ze Sýrie. Mnoho jich zamířilo právě do sousedního Turecka, které nyní poskytuje útočiště 1,8 milionu syrských uprchlíků.

Angelina Jolie a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: REUTERS
Autor: Kayhan Ozer

Od roku 2011, kdy konflikt v Sýrii propukl, zavítala Jolie do Turecka již třikrát. V rámci své nejnovější návštěvy se setkala s vysokým komisařem OSN pro uprchlíky Antóniem Guterresem a tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem nedaleko syrské hranice, a v nedalekém táboře pak navštívila uprchlíky.