Obama: Bojujme proti nákaze rasismu v americké společnosti

San Francisco – Za známku „nákazy“ rasismu přetrvávající v americké společnosti označil prezident Barack Obama zastřelení devíti černochů v kostele v americkém Charlestonu, z něhož byl obviněn 21letý běloch Dylann Roof. Podle Obamy případ opět připomíná potřebu větší regulace prodeje zbraní.
Barack Obama
Zdroj: REUTERS Autor: Kevin Lamarque

„Zjevný motiv střelce nám připomíná, že rasismus je nákazou, která zůstává přítomna v naší společnosti a proti níž musíme bojovat společně,“ prohlásil v pátek Obama v San Franciscu během své kalifornské cesty. „A když infikuje mysl mladých lidí, zradí tím naše ideály a rozbije naši demokracii,“ dodal prezident, který dal zároveň najevo obdiv k příbuzným obětí, kteří střelci odpustili.

Roof během prvního výslechu policistům řekl, že chtěl svým činem rozpoutat rasovou válku. Podle Obamy nestačí jeho čin pouze odsoudit; je rovněž nutné podniknout aktivity k tomu, aby se rasové násilí dále nešířilo. Proti rasismu v pátek večer místního času v Charlestonu demonstrovalo několik stovek lidí z různých etnik.

Dylann Storm Roof před soudem
Zdroj: ČT24

Podle jednoho z členů asociace majitelů zbraní je spoluviníkem zastřelený pastor

Jedním z kroků správným směrem může být podle amerického prezidenta přísnější regulace prodeje zbraní, který má v USA velmi volná pravidla. Obama však s podobným návrhem neuspěl již předloni po masakru v základní škole v Newtownu, kde v prosinci 2012 zemřelo rukou střelce 20 dětí. Návrh, proti němuž ostře vystupovala mocná zbraňová lobby, neprošel Senátem.

Zastánci volného prodeje zbraní se s kontroverzním příspěvkem zapojili do diskuse i nyní. Texaský činitel Národní asociace majitelů zbraní (NRA) Charles Cotton na webovém diskusním fóru uvedl, že za smrt svých osmi souvěrců může zastřelený pastor Clementa Pinckney, jenž v roce 2011 coby jihokarolínský senátor hlasoval proti návrhu zákona, který měl umožnit nošení zbraní do kostela. Tento komentář vyvolal vlnu kritiky a jedna z křesťanských asociací iniciovala petici za odvolání Cottona z rady NRA. Asociace se k jeho prohlášení nevyjádřila.

Video Soud poslal charlestonského střelce do vazby
video

Soud poslal charlestonského střelce do vazby

Roof si podle policie koupil pistoli ráže .45 sám po svých dubnových 21. narozeninách. Podle svých známých dával najevo obavy z nadvlády černošské rasy. Při svém prvním soudním výslechu, který v pátek probíhal prostřednictvím videomostu, nedal obviněný mladík ve vazební cele najevo žádné emoce, zatímco někteří z příbuzných devíti obětí chvějícím se hlasem sdělovali, že mu přes nenahraditelnou ztrátu, kterou jim způsobil, odpouštějí. Obama tuto výjimečnou reakci ocenil a označil ji za „nepředstavitelné vyjádření víry, které odráží dobrotu Američanů“.

„Odpouštím ti, moje rodina ti odpouští,“ řekl Roofovi u soudu například Anthony Thompson. „Byl bych rád, kdybys využil této příležitosti k pokání… Udělej to a budeš na tom lépe, než jsi teď,“ dodal pozůstalý.

Policisté ve čtvrtek převezli Roofa ze sousední Severní Karolíny, kam po činu uprchl, zpět do Charlestonu v Jižní Karolíně. „Jednoznačně budeme chtít, aby dostal trest smrti,“ řekla jihokarolínská guvernérka Nikki Haleyová.

Žena přežila střelbu v Charlestonu, když předstírala mrtvou

Obětí střelby v kostele mohlo být více, kdyby jedna z přítomných žen nezareagovala pohotově ve chvíli, kdy Roof zahájil palbu. Sedmapadesátiletá Felicia Sandersová předstírala mrtvou a vlastním tělem chránila malou vnučku, která s ní přišla na středeční studium bible v zařízení místní afroamerické kongregace. Podle amerických médii jsou to dva ze tří lidí, kteří Roofovo řádění přežili. Syn Sandersové tolik štěstí neměl.

Felicia příběh vyprávěla jedné z dalších příbuzných obětí, která se o něj podělila s agenturou AP. Šestadvacetiletý Tywanza Sanders se podle své matky snažil Roofa přesvědčit, aby nesahal k násilí. Jeho život však vzápětí ukončila kulka z pistole. Sandersová prý padla k zemi nedaleko těla svého syna a pod sebou kryla vnučku. Roof na ležící dvojici nevystřelil. Odradit od použití násilí se jej snažil i pastor Pinckney.

Felicia Sandersová
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Allen Breed

„Zabil jste jedny z nejkrásnějších lidí, které znám. Cítím bolest až v nejhlubším nitru svého těla,“ řekla Sandersová Roofovi prostřednictvím videomostu během pátečního soudního jednání. „Tywanza Sanders byl můj syn. Byl ale také můj hrdina.“ V jednadvacetiletém muži přesvědčeném o nadřazenosti bílé rasy však její slova, stejně jako vzkazy dalších příbuzných obětí, žádné zjevné emoce nevyvolaly.

Roof se přiznal k zabití tří mužů a šesti žen a údajně prohlásil, že hodlal rozpoutat rasovou válku. Podle místního listu The Post and Courier byla třetí z přeživších nejmenovaná žena, které prý střelec řekl, že ji nechá naživu, aby mohla lidem vyprávět o jeho činu.