Rakousko chce zavedení kvót na uprchlíky, přestalo vyřizovat žádosti o azyl

Vídeň - Rakousko přestalo vyřizovat žádosti o azyl. Podle ministryně vnitra Johanny Miklové-Leitnerové se tak Vídeň snaží tlačit na další země Evropské unie, aby více pomáhaly v přebírání přistěhovalecké vlny na starý kontinent. Počet žadatelů o azyl se v Rakousku za letošní leden až duben zvýšil o 160 procent. Ministryně proto vyzvala ostatní evropské země ke stanovení kvót. Přerozdělování uprchlíků ovšem odmítá např. Česko i další státy visegrádské čtyřky.

Rakousko nehodlá dále udělovat tolik azylů a chce být méně atraktivní pro přistěhovalce z jiných kontinentů, které si podle ministryně musejí brát i další unijní země. „Zatím jsme (od partnerů) slyšeli jen izolovaná prohlášení o záměrech, která nás nikam neposunula,“ uvedla v místním tisku rakouská politička před úterním zasedáním ministrů vnitra všech 28 členských zemí EU.  

Evropská komise navrhla řešit příchod desetitisíců imigrantů z Afriky a Blízkého východu zavedením kvót, které by určily počty přijatých běženců v jednotlivých členských zemích.  

Vedle států V4 je proti například Británie. Výhrady mají i Německo a Francie, které by dohromady měly podle návrhu přijmout téměř 40 procent běženců.  

Také čeští politici odmítají přijmout uprchlíky na pokyn z Bruselu. Podle premiéra Sobotky povinné kvóty a přerozdělování běženců řešení migrační krize nepřinese. Souhlasí s ním i ostatní koaliční partneři a opozice.

Evropská komise navrhla, aby další země EU v příštích dvou letech převzaly od Itálie a Řecka celkem 40 tisíc žadatelů o azyl. Do jiných zemí osmadvacítky ale budou přesunováni jen občané Sýrie a Eritreje. Pro Česko by to znamenalo přijmout 1328 uprchlíků. Pak je zde ale další dvouletý plán, který počítá s dalšími 20 tisíci žadateli o azyl.