Moskva: USA se chystají porušit smlouvu o nešíření jaderných zbraní

Moskva - Rusko dnes obvinilo Spojené státy z rozsáhlého porušování mezinárodních odzbrojovacích dohod a vyčetlo Washingtonu, že podněcuje ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny. Komentář ruského ministerstva zahraničí je reakcí na nedávné komuniké americké diplomacie, podle něhož Rusko porušuje ustanovení smlouvy s USA o raketách středního a kratšího doletu.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Washington se chystá porušit smlouvu o nešíření jaderných zbraní, maskuje porušování smlouvy o zákazu chemických zbraní, chystá se v blízkosti ruských hranic vybudovat armádní chemické a biologické laboratoře, plánuje nasazení útočných zbraní v kosmu a ohrožuje fungování smlouvy o likvidaci balistických raket středního a kratšího doletu v Evropě. Tyto plány prý USA maskují propagandistickými útoky proti Rusku. 

  • Spojené státy v nedávném prohlášení obvinily Rusko, že v rozporu se smlouvou o likvidaci raket středního a kratšího doletu z roku 1988 vyvíjí a testuje nové rakety s plochou dráhou letu a jejich odpalovací rampy. Takové tvrzení ale podle Moskvy neodpovídá skutečnosti. 

Dohoda, která vstoupila v platnost roku 1988, zakazuje rozmisťování pozemních raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Ustanovení dohody naplnily obě signatářské země v roce 1991.


„Vzniká dojem, že hlavním cílem této propagandistické kampaně je snaha diskreditovat ruskou stranu a zároveň odpoutat pozornost od jednání samotných USA, které si příliš volně vykládají své smluvní závazky,“ stojí v ruském prohlášení. Ruské ministerstvo zároveň nařklo Washington, že destabilizuje situaci na Ukrajině i v jiných částech světa. Moskvě hlavně vadí, že Spojené státy užívají v komentářích ke statusu Krymu slova okupace a anexe, což prý „neodpovídá skutečnosti a staví fakta vzhůru nohama“.

Ruská válečná loď kotví v přístavu Sevastopol
Zdroj: REUTERS
Autor: Maxim Shemetov

USA i ostatní západní země jsou přesvědčeny, že loňský ruský zábor ukrajinského Krymu byl protiprávní. Rusko takovou interpretaci odmítá s odkazem na historické souvislosti a národní práva ruskojazyčného obyvatelstva. Obviňování Ruska z odpovědnosti za ukrajinskou krizi podle dnešního ruského prohlášení jen zakrývá skutečné příčiny konfliktu.