Ohnivé peklo v Ghaně: Výbuch benzinky zabil 150 lidí

Akkra - Nejméně 150 lidí zabila exploze na čerpací stanici v ghanské metropoli Akkra, několik dalších lidí skončilo v nemocnici. Podle místních hasičů se u benzinky desítky kolemjdoucích schovávaly před silným lijákem; podle všeho šlo o nehodu. Země vyhlásila kvůli neštěstí třídenní státní smutek.

Explozi způsobil požár, který o půlnoci zachvátil nedaleký terminál nákladních aut a rozšířil se na okolní budovy a benzinovou stanici. Ve stanici se v té chvíli podle záchranářů ukrývaly desítky lidí před deštěm, který trápí metropoli už dva dny a připravil mnoho lidí o střechu nad hlavou a dodávky elektřiny.

Proudy vody odnášejí auta, silnice jsou zablokovány. Stovky lidí musely zůstat v kancelářích nebo strávily noc ve svých autech, protože doprava v metropoli zkolabovala. Podle meteorologů zemi čekají ještě další lijáky.

Prezident, který místo tragédie navštívil, oznámil, že země vyhradí na záchranné operace a rekonstrukci 12 milionů dolarů (300 milionů korun). Neštěstí podle agentury AP patrně ještě zesílí kritiku neschopnosti vlády zlepšit infrastrukturu země, kde navzdory pravidelnosti přívalových dešťů dosud nebyl ani v metropoli vybudován odpovídající odvodňovací systém.  
  
V Ghaně se jedná o největší neštěstí za dlouhou dobu. Podobně velkou katastrofu pamatuje země naposledky v roce 2001, kdy v tlačenici na národním fotbalovém stadionu zahynulo 120 lidí.