Na český arzenál Izraelci stále slyší - i díky veletrhům

Čeští zbrojaři mají ve světě dobrý zvuk – skutečnost, která je známá už desítky let. Jejich tradiční odbytiště, zejména ruský či ukrajinský trh, ale v současnosti poklidnému obchodu příliš nenahrávají. Proto se tuzemské firmy soustředí na další potenciální partnery. Třeba Izraeli v roce 2014 prodaly vybavení za téměř 120 milionů korun. Zpravodaj ČT Jakub Szántó byl u toho, když vůbec poprvé své výrobky nabízely na mezinárodním zbrojním veletrhu v Tel-Avivu.

Izraelská armáda je pro zbrojaře ČR lukrativnějším klientem, než by se zdálo. Spojuje v sobě zájem o moderní technologie, štědrý šek o výši 3 miliard dolarů i citlivé hranice, kde se dostatek armádní techniky vždy hodí. Letos Češi kromě zbraní Izraelcům nabízejí například univerzální energetický kontejner Alfons. Na oplátku si například české letectvo v blízkovýchodní zemi vyhlédlo speciální nové radary.

Zatímco Česku a Izraeli ve vzájemných obchodech mnoho nebrání, politické důvody u jiných států přece jenom převládly. Na zmíněném veletrhu tento rok chyběla například Velká Británie, Francie nebo skandinávské země. Jejich vlády totiž na protest proti výstavbě židovských osad v Palestině nevydaly zbrojařům povolení. Izraeli tradičně otevřená Praha zatím podobné kroky nechystá. 

Česká sekce na zbrojařském veletrhu v Tel Avivu
Zdroj: ČT24

Všechno začalo ještě před vznikem Izraele v roce 1948. Československo tehdy ve vším utajení prodalo ohromné množství zbraní budoucí izraelské armádě, a to navzdory mezinárodnímu embargu. Asi nejznámější byla kapitola dodávek letadel a přísně tajný výcvik stíhačů na českých základnách, které položily základ izraelského letectva.

Výstava fotografií pilotů a leteckých techniků právě v těchto dnech zdobí plot české ambasády v Tel Avivu. Jak se historické kořeny spolupráce a tradiční česká kvalita zúročí letos, bude ale jasnější až po konci zbraňového veletrhu.

Video Zájem Izraele o českou výzbroj neutichá
video

Zájem Izraele o českou výzbroj neutichá