Ostraha amerických letišť nenašla zbraně v 95 procentech případů

Washington - Americký ministr vnitřní bezpečnosti Jeh Johnson chce změnit bezpečnostní kontroly na letištích v USA poté, co interní prověrky prokázaly rozsáhlé nedostatky. Ostraha totiž v 95 procentech případů neodhalila cvičné výbušniny a zbraně, které se agenti snažili na palubu pronést.

Testy práce zaměstnanců Úřadu pro bezpečnost v dopravě (TSA), kteří mají na starosti předletovou kontrolu pasažérů, se konaly na 70 amerických letištích. Jen na třech z nich kontroloři cvičné zbraně a trhaviny objevili. Během jednoho neúspěšného testu bezpečnostní pracovník po předchozím spuštění alarmu nenašel při ohmatání cestujícího maketu výbušniny, kterou měl agent připevněnou na zádech.

„Výsledky bereme v rámci našeho úsilí testovat a zlepšovat bezpečnostní techniky velmi vážně, neboť hrozby se vyvíjejí,“ uvedl Johnson. Kontroloři na letištích podle něj dostanou dodatečná školení a revizí projdou i skenovací přístroje. Výsledky zprávy označil za tajné, dodal ale, že s namátkovými prověrkami bude jeho úřad pokračovat.

Kvůli výsledkům kontrol se Johnson rozhodl přeřadit na jinou funkci šéfa TSA Melvina Carrawaye. Úřad dočasně povede Carrawayův zástupce Mark Hatfield. Zaměstnanci TSA na různých letištích podle ABC News neodhalili zbraně při 67 ze 70 kontrol.