Miloš Zeman očima Moskvy: Čestný člověk, co se nebojí hájit pravdu

Moskva - Zodpovědný, čestný a vstřícný člověk, který se nebojí hájit pravdu. Těmito slovy charakterizoval českého prezidenta Miloše Zemana šéf dolní komory ruského parlamentu Sergej Naryškin. Na mezinárodní konferenci v Moskvě, věnované 70. výročí vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem, tak reagoval na fakt, že se Zeman jako jeden z mála evropských státníků v Moskvě zúčastní květnových oslav.
Zdroj: ČTK/PR/Tisková služba prezidenta RF

„V Česku mají odvážného a vstřícného prezidenta,“ řekl šéf Státní dumy Naryškin, který patří do nejbližšího okruhu spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina. „Zeman se nebojí promlouvat ani k otázkám dějin a nebojí se hájit pravdu. Ne všichni ho, pravda, podporují. Je mi známo, že ho za to různé politické síly velmi kritizují. Je to ale zodpovědný a čestný politik,“ uvedl předseda ruské Státní dumy.

Zeman navštíví Moskvu 8. a 9. května. Slavnostní vojenské přehlídce na Rudém náměstí přítomen nebude, položí ale věnce k hrobu neznámého vojína nedaleko Kremlu. Věnce v Alexandrovském parku bude klást společně se slovenským premiérem Robertem Ficem.

Kromě kyperského prezidenta Nikose Anastasiadise bude zřejmě Zeman jediným prezidentem členského státu Evropské unie, který bude v době květnových oslav v Moskvě přítomen. Z předsedů vlád se očekává příjezd Fica a řeckého premiéra Alexise Tsiprase. Německá kancléřka Angela Merkelová pojede do ruské metropole 10. května, den po hlavní ceremonii. Ostatní země EU budou na květnových oslavách v Moskvě zastoupeny velvyslanci. Neúčast dnes podle ruských médií potvrdily i unijní špičky včetně šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera a unijního prezidenta Donalda Tuska. Jediným unijním státem, který v Moskvě během oslav nebude vůbec zastoupen, a to ani na úrovni velvyslance, bude podle baltských médií zřejmě Litva.