Rozvědka čte Britům e-maily, ale prý „jen některé“

Londýn - Britské tajné služby sice ve velkém procházejí e-maily veřejnosti a mají přístup do mnoha databází s osobními údaji, nejde ale o plošné či nezákonné sledování elektronické komunikace občanů. Ve své zprávě to dnes uvedl vlivný bezpečnostní výbor britského parlamentu.

Britové se tak dnes poprvé podrobněji dozvěděli, nakolik je monitorována jejich internetová komunikace. Zpravodajská služba pro elektronické odposlechy GCHQ má prý přístup jen k malému procentu e-mailů a každý den shromažďuje pouze malou část dat, což je několik tisíc vzkazů. Ještě méně jich údajně opravdu čte.

Zpráva zdůrazňuje, že GCHQ „neshromažďuje ani nečte všechny e-maily“. Pozornost prý věnuje pouze osobám podezřelým ze zločinu anebo těm, které představují ohrožení národní bezpečnosti.

Činnost tajných služeb v Británii je ostře sledována od doby, co rozsah sledovacích aktivit a odposlechů vynesl na veřejnost někdejší spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden. Ten se nyní před americkou justicí skrývá v Rusku. NSA kvůli sledování čelí žalobám podaným řadou organizací, například Americkým svazem občanských svobod (ACLU).

Zpráva britského výboru také uvádí, že zpravodajské služby mají rozsáhlé databáze obsahující osobní informace o britských občanech. Vzácně se prý vyskytly i případy, kdy byl agent suspendován nebo propuštěn za neoprávněný přístup k osobním datům.

Tajné služby i policie tvrdí, že pročítání e-mailů nebo komunikace na Facebooku či Twitteru je zásadní pro potírání zločinu a boj proti extremismu.