Kim Ir-senův syn je velvyslancem KLDR v Česku - teď už oficiálně

Praha – S úsměvem a v angličtině se na Hradě představil nový velvyslanec Severní Koreje v Česku Kim Pchjong-il, syn bývalého severokorejského diktátora a zakladatele komunistického režimu Kim Ir-sena. Po předání pověřovacích listin se nevlastní bratr Kim Čong-ila a strýc současného vládce KLDR Kim Čong-una ujal oficiálně nové funkce a dle zvyklostí se odebral ke krátkému soukromému rozhovoru s prezidentem Milošem Zemanem.

Aby nemohl zasahovat do politiky v KLDR, byl Kim Pchjong-il podle médií od konce 70. let v podstatě v exilu na různých diplomatických postech v Evropě. Vystřídal jich pět, domů skoro nejezdil. Posledních 17 let byl velvyslancem v Polsku. Příliš zde na sebe neupozorňoval, na veřejné akce chodil jen málo. Poláci si možná vzpomenou na některou z jeho návštěv továren nebo škol - často v doprovodu jeho dvou dětí. Na ambasádě v Praze by měl setrvat nejméně čtyři roky.

Kim Pchjong-il je svému otci Kim Ir-senovi velmi podobný
Zdroj: ČT24

Taková sláva jako zakladatele komunistické Koreje Kim Ir-sena, který do Prahy přijel před 30 lety, ale nového velvyslance nečekala. Svému otci je Kim Pchjong-il podobný a možná i kvůli strachu z nostalgie Severokorejců nepřevzal vůdcovo místo. U svého otce, který v KLDR vládl od 40. let do roku 1994, navíc upadl v nemilost kvůli svému nevázanému životnímu stylu.

Dynastie Kimů přitom ve snaze udržet se u moci střílela i do vlastních řad. Kromě Kim Pchjong-ila skončili v diplomacii i jeho bratři, manžel Kim Čong-ilovy sestry dokonce na popravišti. Z poslední generace Kimů žije v exilu nejstarší bratr současného komunistického diktátora. Kim Pchjong-il svou roli v diplomacii přijal. „Pokud by se cítil ohrožen, třeba i na životě, pak měl spoustu možností, aby utekl,“ soudí koreanista Petr Bláha.

Kim Pchjong-il začal diplomatickou kariéru v roce 1979 v Jugoslávii, od roku 1988 velvyslancoval v Maďarsku, na protest proti navázání diplomatických styků Maďarska s Jižní Koreou se ale v roce 1989 přesunul do Bulharska a následně do Finska. Když v roce 1998 Sevrní Korea zavřela z úsporných důvodů velvyslanectví ve Finsku, stal se ambasadorem ve Varšavě.

Před smrtí svého bratra Kim Čong-ila se Kim Pchjong-il vrátil v létě 2011 krátce do Pchjongjangu, byl zde ale v domácím vězení, protože už byl v chodu proces předání moci a struktury v KLDR se snažily zabránit tomu, aby do tohoto procesu Kim Pchjong-il zasáhl, připomněl v ČT koreanista Jaromír Chlada. Součástí mocenského boje je podle něj vedle soupeření uvnitř strany a armády i boj uvnitř vládnoucího klanu.

Rodinný klan Kimů
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Evropa zahájila s USA jednání o clech

Evropský komisař pro obchod Maroš Šefčovič zahájil ve Washingtonu se svými americkými protějšky rozhovory o clech. Snahou Evropské komise je odvrátit možné zavedení amerických cel na evropské výrobky, zejména na automobily.
18:10Aktualizovánopřed 30 mminutami

Izraelská armáda převzala těla čtyř rukojmí od Červeného kříže

Palestinské teroristické hnutí Hamás ve čtvrtek ráno v rámci dohody o příměří v Pásmu Gazy předalo Červenému kříži (ČK) rakve s těly čtyř mrtvých izraelských rukojmí, která ozbrojenci unesli živá z jižního Izraele při svém útoku 7. října 2023. Izraelská armáda ve čtvrtek krátce nato oznámila, že těla od pracovníků ČK převzala, což potvrdila i kancelář premiéra Benjamina Netanjahua.
09:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump pokračuje ve výpadech vůči Zelenskému. Ten doufá v pragmatismus

Americký prezident Donald Trump pokračuje v útocích na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Šéf Bílého domu prohlásil, že kdyby chtěl, mohl Zelenskyj přijet do Rijádu na rozhovory USA a Ruska o možnostech ukončení ruské agrese. Kyjev ani další evropské země přitom na schůzku pozvání nedostaly. Trump dále tvrdí, že Zelenskyj v době návštěvy amerického ministra financí v Kyjevě spal a s ministrem se nesešel, přestože ze setkání existují fotografie.
05:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Británie chce dostat na Ukrajinu desetitisíce vojáků, tíží ji historická lekce

Velká Británie se ujala iniciativy ohledně zajištění bezpečnostních záruk pro Kyjev po případném uzavření dohody o klidu zbraní. Premiér Keir Starmer představí USA plán na vyslání třiceti tisíc evropských vojáků na Ukrajinu v rámci mírové mise, píše Telegraph. Britové mají Rusko za hrozbu od špionážních kauz z dob studené války a otrav bývalých ruských agentů na britské půdě. Londýn se navíc poučil z neúspěšné politiky appeasementu, která ve 30. letech posílila Adolfa Hitlera.
před 2 hhodinami

Začaly přípravy na soud s jihokorejským prezidentem, hrozí mu až trest smrti

U okresního soudu v Soulu se konalo přípravné slyšení s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem, který čelí obvinění ze vzpoury kvůli prosincovému vyhlášení stanného práva. Poprvé v historii země je trestně stíhán současný prezident. Junovi hrozí trest smrti, nebo doživotní vězení.
07:31Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Londýn chystá rozsáhlou opravu brutalistního komplexu Barbican

Londýn se chystá na opravu unikátního kulturního centra Barbican. Brutalistní komplex ze sedmdesátých let hostí často světové orchestry nebo filmové hvězdy, postupně však chátrá. Vedení britské metropole chce do centra investovat sto milionů liber, v přepočtu zhruba tři miliardy korun. Oprava má být celková, město zamýšlí vrátit komplex do podoby co nejbližší té původní. Jsou v něm mimo jiné dva tisíce bytů, koncertní sály, kina, restaurace, knihovna nebo také hudební škola. To všechno mohlo vyrůst po válce přímo v historickém centru Londýna jen kvůli tomu, že původní čtvrti zdevastovalo německé bombardování během druhé světové války.
před 13 hhodinami

CDU/CSU se vrátila ke konzervativním kořenům, Levice posiluje u mladých voličů

Konzervativní strana CDU/CSU vede průzkumy před německými předčasnými volbami. Její předseda Friedrich Merz vyloučil vládu s pravicově populistickou Alternativou pro Německo (AfD), která má podle odhadů druhou nejvyšší podporu voličů. V průzkumech posiluje postkomunistická strana Levice, sbírá hlasy mladých voličů. Zároveň se může stát, že se do Spolkového sněmu nakonec nedostane Aliance Sahry Wagenknechtové (BSW).
před 13 hhodinami

Paříž hostila druhou schůzku o Ukrajině. Evropa musí být silnější, shrnul Fiala

Francouzský prezident Emmanuel Macron svolal na středu do Paříže další jednání o Ukrajině a evropské bezpečnosti. Oproti pondělní schůzce tentokrát pozval i další země z Evropské unie a NATO, mimo jiné Českou republiku, pobaltské a skandinávské státy či Kanadu. Za Česko se přes videohovor zúčastnil premiér Petr Fiala (ODS). Pokud máme být bráni vážně, musíme být silnější ekonomicky i vojensky, zmínil.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...