Radikálové z IS chtějí od Japonska 200 milionů dolarů za rukojmí

Káhira - Radikálové z organizace Islámský stát (IS) žádají do 72 hodin 200 milionů dolarů (4,8 miliardy korun) jako výkupné za dva japonské rukojmí. Video s takovým požadavkem se dnes objevilo na internetu. Japonci Kendži Goto Džogo a Haruna Jukawa v oranžových kombinézách před kamerou klečí spoutaní po boku ozbrojeného muže v černé kukle. Do rukou islamistů padli nejspíše loni.

Podobně vypadala videa se západními rukojmími, které IS v minulých měsících zabil. Podle agentury AP záběry pocházejí z mediálního pracoviště Furkán, které pro IS vyrobilo i předchozí materiály. Podle AP má hovořící muž stejný britský přízvuk, jako měl ten, který byl na záběrech při zabíjení předchozích rukojmích. Říká, že Japonsko podporuje západní vojenské akce proti IS, a proto se organizace zaměřila nyní i na Japonce.

„Japonskému premiérovi: I když jste od IS vzdáleni více než 8 500 kilometrů, dobrovolně jste se připojili k tažení proti němu. Hrdě jste darovali 100 milionů dolarů na zabíjení našich žen a dětí a na ničení domů muslimů,“ říká. IS zatím nikdy neohrožoval občany Japonska, zaměřoval se na lidi ze západních zemí. Muž podle agentury Reuters na videu žádá 200 milionů, aniž označil, v jaké měně. Že jde o dolary, se objevuje pouze v arabských titulcích na obrazovce.

Video Japonsko dělá vše pro to, aby rukojmí osvobodilo
video

Japonsko dělá vše pro to, aby rukojmí osvobodilo

Japonsko dělá vše pro to, aby rukojmí osvobodilo

Islámský stát jen loni vydělal na výkupném 45 milionů dolarů

Dolník: Požadavek je naprosto přemrštěný. Jde jen o zástěrku

Sinolog: Japonská vláda výkupné pravděpodobně nezaplatí

Japonsko, jehož premiér Šinzó Abe je právě na několikadenní cestě po Blízkém východě, na video reagovalo prohlášením, že teroristům nehodlá ustoupit. „Naše pozice bojovat proti terorismu a neustoupit mu zůstává nezměněná. Ověřujeme pravost videa, na němž se hrozí smrtí dvěma mužů, kteří jsou označeni za občany Japonska. Zajímat lidi jako rukojmí je neomluvitelné. Vláda učiní vše, co je v jejích silách, aby byli Japonci co nejrychleji osvobozeni,“ řekl mluvčí japonské vlády Jošihide Suga.

Abe později na tiskové konferenci v Jeruzalémě řekl, že pro Japonsko je prioritou zachránit život rukojmích. „Extremismus a islám jsou dvě naprosto odlišné věci. Svět musí spolupracovat a reagovat, a přitom neustupovat terorismu,“ řekl. Na dotaz, zda Japonsko výkupné zaplatí, odpověděl: „Největší důraz klademe na záchranu životů a na získání informací s pomocí dalších zemí.“ Suga předtím oznámil, že Japonsko vysílá do Jordánska náměstka ministra zahraničí.

Abe o víkendu v Káhiře ohlásil masivní finanční nevojenskou pomoc blízkovýchodním zemím a těm, které čelí hrozbě IS, pak samostatných 200 milionů dolarů. Dnes v Jeruzalémě řekl, že Japonsko tuto částku poskytne a že jde především o humanitární pomoc.

Objem získaného výkupného pro radikální organizace
Zdroj: ČT24/OSN

Oba zajatí muži se dříve znali

Podle AP je Jukawa, jeden ze zajatých mužů, zaměstnanec soukromé bezpečnostní společnosti. Je mu kolem 40 let a do zajetí IS padl loni v srpnu v Sýrii. Jukawaův otec řekl, že je zprávou ohromen. Japonec na Facebooku loni zveřejnil video, na němž je sám se samopalem a s doprovodným textem: Syrská válka v Halabu 2014. Džoto je nezávislý novinář a do Sýrie přijel loni. Napsal knihy o AIDS a o dětech v oblastech konfliktů od
Afghánistánu po Afriku. Loni v říjnu v e-mailu agentuře AP napsal, že je v Sýrii. „Doufám, že budu schopen podělit se o atmosféru z tohoto místa,“ sdělil. Oba muži se znali.

IS loni zveřejnil záznamy vražd amerických rukojmí Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa i Britů Davida Hainese a Alana Henninga. V zajetí stále drží britského fotografa Johna Cantlieho a jednu Američanku. Výkupné je pro Islámský stát podobně jako pro jiné radikální skupiny významný zdroj příjmů, z nichž financuje své akce. Podle OSN si loni na výkupném vydělal 45 milionů dolarů. Al-Káida pak od roku 2008 125 milionů. Její syrská odnož k tomu minulý týden přidala dalších dvanáct. Podle arabských médií italská vláda zaplatila za dvě humanitární pracovnice. Řím to oficiálně popírá. Podobně tak činí všechny ostatní země, které své rukojmí z rukou extremistů dostaly živé.