Na východukrajinské frontě začal nový rok relativně klidně

Kyjev - Ukrajina dnes ohlásila prvního letošního vojáka padlého v boji s proruskými separatisty na východě země. Konflikt si od loňského dubna vyžádal přes 4700 mrtvých a způsobil nejhorší krizi ve vztazích mezi Ruskem a Západem od konce studené války. Vedení Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a její klíčové mise na východě Ukrajiny se ujalo Srbsko, které je tradičním spojencem Ruska. Chce podpořit vyjednávání mezi znepřátelenými stranami.
Video Na východní frontě začal nový rok relativně klidně
video

Na východní frontě začal nový rok relativně klidně

„Během uplynulých 24 hodin v důsledku provokativních akcí (separatistů) zahynul jeden ukrajinský voják a dalších pět utrpělo zranění,“ řekl dnes novinářům armádní mluvčí Andrij Lysenko. Podrobnosti o okolnostech vojákovy smrti nesdělil, nicméně zdůraznil, že provokace separatistů a ostřelování z ručních zbraní, minometů i těžkých děl se soustřeďuje na ukrajinské pozice na letišti v Doněcku a v jeho okolí. Vojáci prý zpravidla odpovídají odvetnou palbou, nyní však zachovávají zdrženlivost vzhledem k vyhlášenému příměří. V jeho rámci si Ukrajinci a separatisté minulý týden vyměnili stovky zajatců.

Na diplomatické frontě dnes pokračovaly přípravy na schůzku prezidentů Vladimira Putina a Petra Porošenka, která se má 15. ledna odehrát v kazašské Astaně za účasti německé kancléřky Angely Merklové a francouzského prezidenta Francoise Hollanda. Šéfové diplomacií zmíněných čtyř zemí se dnes při telefonické konferenci vyslovili pro co nejrychlejší obnovení mírových rozhovorů.

Poslední schůzka v Minsku loni 24. prosince, které se zúčastnili zástupci Ukrajiny, Ruska, OBSE a proruští separatisté však k pokroku nevedla ani se neodehrálo další kolo rozhovorů, původně avizované na 26. prosince.