Generální tajemník OSN Pan Ki-mun navštívil Antarktidu

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun se chtěl během návštěvy vědeckých stanic na Antarktidě na vlastní oči přesvědčit o důsledcích klimatických změn, které na zmrzlém kontinentu způsobují tání ledovců, a zároveň zmobilizovat mezinárodní společenství k boji proti změnám klimatu.

Pan Ki-mun je prvním šéfem OSN, který navštívil šestý kontinent, jež zadržuje až devadesát procent veškeré sladké vody na Zemi. Po přeletu nad ledovci, na nichž je podle vědců patrný rozsah tání přesahující sezónní výkyvy, označil to, co viděl, za nádherné, ale současně i mimořádně znepokojivé: „Tuto cestu možná nazvete výletem, ale já tu nejsem jako turista. Jsem tu kvůli včasnému varování před klimatickými změnami. Doufám, že můj vzkaz předáte světovým vůdcům. Máme zdroje, máme vyspělou techniku, máme finanční prostředky. Jediná věc, která chybí, je politická vůle.“

Právě politickou vůli se bude Pan Ki-mun snažit probudit v prosinci v Indonésii na třetí velké konferenci mezivládního panelu pro změny klimatu, a to i prostřednictvím argumentů, které mu vědci ukázali přímo na zvolna tajícím šestém kontinentu. Summit by měl stanovit konkrétní kroky ke snížení emisí škodlivých plynů, které podle většiny vědců způsobují oteplování zemské atmosféry. V některých částech Antarktidy podle nich stoupla teplota za posledního půl století až o 3 stupně.