Počet zabitých amerických vojáků v Iráku dosáhl 4000

Bagdád - V neděli při výbuchu bomby v Bagdádu přišli o život čtyři příslušníci armády Spojených států. Počet zabitých amerických vojáků v Iráku od zahájení invaze této arabské země v březnu 2003 dosáhl 4000.

Velení americké armády v prohlášení uvedlo, že teroristický útok byl veden na jihu metropole, kde vojáci hlídkovali ve voze. Kromě čtyř mrtvých byl jeden další voják zraněn. Nálož vybuchla krátce před 22. hodinou místního času (20:00 SEČ).

Nejvyšší počet obětí hlásily USA v roce 2007, kdy bylo zabito nejméně 901 jejich vojáků. Počet mrtvých se začal zvyšovat poté, co Pentagon vyslal v roce 2007 posily o síle 30 tisíc mužů k potlačení rebelů v Bagdádu a okolí. Washington přesto označuje operaci ke zklidnění situace za úspěšnou.

Američtí velitelé v Iráku se obávají, že odpor vzbouřenců může v dohledné době ještě zesílit. Washington již dříve podmínil postupný odsun svých asi 160 tisíc vojáků z Iráku tím, že nové irácké vojenské a bezpečnostní síly budou s to samy zajistit bezpečnost v zemi. Výcvik těchto sil však vázne, připustil podle agentury AP velitel jednotek USA v Iráku David Petraeus.

Počet mrtvých amerických vojáků v Iráku je v důsledku přetrvávajícího ozbrojeného odboje v posledních letech vyšší než se předpokládalo, ale podle agentury AP je stále mnohem nižší než tomu bylo ve válkách ve Vietnamu a v Koreji. Ve Vietnamu v letech 1963 až 1975 umíralo ročně v průměru 4850 amerických vojáků, v Koreji v letech 1950 až 1953 průměrně 12 300 mužů ročně.