Černohorci volí nového prezidenta

Podgorica - Obyvatelé Černé hory dnes hlasují o tom, kdo se poprvé od osamostatnění republiky na Srbsku v roce 2006 stane novým prezidentem. Voliči vybírají ze čtyř kandidátů, největším favoritem je dosavadní prezident Filip Vujanović. Předběžné výsledky budou známy po uzavření volebních místností dnes večer.

Průzkumy veřejného mínění dávají Vujanovičovi naději na znovuzvolení hned v prvním kole, v němž potřebuje získat přes polovinu odevzdaných hlasů. Jeho hlavními soupeři jsou prosrbský kandidát Andrija Mandić a liberál Nebojsa Medojević.

Dosavadní prezident využil v předvolební kampani popularitu premiéra Mila Djukanoviče, který má zásluhu na osamostatnění země a jenž dal zároveň přednost silnému hospodářskému růstu před rozvojem cestovního ruchu.

Předními tématy kampaně byl boj proti zločinnosti a korupci, ale nechybělo ani zlepšení životní úrovně, snížení nezaměstnanosti a modernizace země.

Volby se konají v neklidné atmosféře, kterou v regionu podnítilo jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova a tvrdý odpor Bělehradu vůči tomuto kroku. Černohorské úřady nemají v úmyslu nezávislé Kosovo uznat; Srbové tvoří asi 30 procent populace Černé Hory.