Oběti střelby na Virginské univerzitě získají odškodnění 11 milionů dolarů

Washington - Přeživší a rodiny obětí vražedné střelby na technické univerzitě ve virginském Blacksburgu, při níž před rokem zahynulo 32 lidí a mnoho dalších bylo zraněno, si jako odškodné rozdělí částku 11 milionů dolarů (asi 175 milionů Kč).

„Na základě dohody poskytnou úřady státu Virginie 11 milionů dolarů na kompenzace, dodatečnou léčbu a další nezbytné kroky ve prospěch obětí masakru z 16. dubna 2007,“ oznámili podle agentury AFP advokáti Peter Grenier a Douglas Fierberg. Poškození a rodiny obětí se na druhé straně zříkají možností všech dalších právních kroků vůči virginských orgánům, dodali.

Advokáti odmítli zveřejnit hlubší podrobnosti dohody, jejíž detaily se ještě upřesňují. Uvedli pouze tolik, že těžce zranění budou mít podle dohody právo na finanční odškodnění a na doživotní hrazení lékařské péče. Rodiny, které ztratily při masakru blízkou osobu, budou mít také nárok na odškodnění a péči.

Prakticky před rokem zahájil jihokorejský student Čo Sung-hu na polytechnické univerzitě ve virginském Blacksburgu střelbu do spolužáků a učitelů, při které zabil 32 lidí a pak spáchal sebevraždu. Mezi oběťmi byli dva učitelé, zbytek studenti. Střelec nejprve na kolejích zabil dva lidi, asi o hodinu a půl později pak vtrhl do poslucháren a zabil 30 lidí. V poselství zveřejněném po činu dal najevo nenávist ke spolustudujícím i celému okolí.