Šéf Samsungu obviněn z daňového úniku a zneužití důvěry

Soul - Jihokorejský prokurátor dnes obvinil šéfa největšího korejského průmyslového konglomerátu Samsung I Kun-hia z daňového úniku a zneužití důvěry. Obvinil i devět dalších manažerů společnosti, rozhodl však, že v zájmu nenarušování chodu firmy nikdo zatčen nebude. Obvinění přichází po třech měsících vyšetřování. Obviněnému hrozí až pět let odnětí svobody.

Korejský zvláštní prokurátor v lednu zahájil vyšetřování Samsungu kvůli podezření, že firma vedla černé fondy k uplácení vlivných veřejných činitelů, například soudců a vládních úředníků. Sama firma podle prokurátora z úplatkářství obviněna nebude.

Podobné problémy se zákony má i největší korejská automobilka Hyundai Motor. Její šéf Čong Mong-ku byl loni kvůli úplatkářství odsouzen ke třem letům vězení, trest mu ale nakonec byl podmíněně odložen na zkušební dobu pěti let.

Samsung i Hyundai patří k takzvaným čebolům, obřím rodinným konglomerátům se značným vlivem na ekonomiku. Čeboly jsou často obviňovány, že zneužívají své hospodářské moci k ovlivňování vládních rozhodnutí.