Korálovým útesům nastala doba rozmnožování

Praha - Neuvěřitelná podívaná se odehrává v těchto dnech na některých korálových útesech. Korály se rozmnožují, a tak mohou být oceánské oblasti plné oplodněných vajíček a mračen spermií. Vědci dlouho bádali, jak korály poznají, kdy je správný čas pro námluvy.

Správné načasování vypuštění rozmnožovacích buněk je velmi důležité. Korály se musí trefit do určitého časového úseku, kdy jsou příznivé mořské proudy a larvy zanesou zpátky do oblastí korálových útesů. „Kdyby každý korál vypouštěl pohlavní buňky náhodně, občas by se nějaký rozmnožil, ale rozhodně by nepřežil,“ říká Adam Petrusek z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Korály poznají správnou dobu pro reprodukci podle délky dne a lunárního cyklu. Larvičky, které vzniknou při oplodňovacím procesu, žijí nějakou dobu v planktonu ve volné vodě. Tam je veliká úmrtnost, protože se mnohé stávají kořistí nejrůznějších planktonových dravců. Jen nepatrný zlomek vzniklých larviček usedá na dno na pevný substrát a mění se v korálovou kolonii. Největší podívaná je v západním Tichomoří, tam dost často dochází k velmi těsné synchronizaci většiny útesotvorných korálů při rozmnožování.

Na mnoha místech však korálové útesy mizí. „Největší nebezpečí jsou pro ně kromě znečištění klimatické změny. Při zvyšování povrchové teploty vody, dochází k takzvanému bělení korálů, z pestrých barev zašednou a ztratí tak hlavní zdroj potravy. Znamená to, že většina z nich velice brzy hyne,“ varuje Petrusek.