Merkelová: Bude-li si to přát, bude Gruzie členem NATO

Tbilisi - Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že Gruzie bude členem Severoatlantické aliance. Do Tbilisi zamířila, aby se po pátečním jednání s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem o rusko-gruzínském konfliktu setkala i s druhou stranou - gruzínskou hlavou státu Michailem Saakašvilim. Očekává se, že ho ujistí o neměnném německém stanovisku, že je nutné zachovat územní celistvost Gruzie.

I při setkání s ruským prezidentem zdůraznila, že výchozím bodem pro řešení konfliktu je respektování územní celistvosti Gruzie. Některé kroky, které Rusko podniklo, označila za nepřiměřené.

Tak tvrdě jako Riceová zřejmě Merkelová v Tbilisi mluvit nebude

Zatímco v pátek navštívila Merkelová ruského prezidenta, americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová při pobytu v Tbilisi prohlásila, že „Gruzie byla napadena“, „Medveděv nedodržel v Gruzii své sliby, že v Gruzii zastaví všechny vojenské operace“ a že podle ní musí ruské jednotky Gruzii opustit okamžitě.

Merkelová Saakašviliho pravděpodobně, stejně jako Riceová, ubezpečí o sympatiích a podpoře své země, nepoužije ale tak tvrdá slova. Povedou ji k tomu obecně dobré německo-ruské vztahy, zvláště v ekonomické oblasti.