USA umístí radary do Izraele, svou protiraketovu obranu nabízí i Ukrajina

Jeruzalém/Kyjev - V jižním Izraeli umístí Spojené státy výkonné radary, které se stanou součástí izraelské protiraketové obrany. Dohoda byla sjednána už v červenci. Pro Izrael to znamená posílení obranyschopnosti proti případnému íránskému raketovému útoku. Nové předsunuté radary budou schopné detekovat rakety do vzdálenosti až dva tisíce kilometrů, oproti současným devíti stům. Rozšíření protiraketové obrany nabídla v sobotu západním spojencům také Ukrajina.

Radary v Izraeli budou propojeny s izraelským protiraketovým systémem Arrow a s americkými družicemi a plavidly v Perském zálivu. Obsluhovat je budou americké jednotky sloužící v Evropě, což znamená první trvalé nasazení vojáků USA v Izraeli. V této zemi sloužili zatím jen krátkodobě za války v Perském zálivu.

Od radaru si Izrael slibuje lepší obranu proti případnému útoku ze strany Íránu, od kterého ho dělí tisíc kilometrů. Írán dnes bez uvedení dalších technických podrobností oznámil, že zvýšil dolet svých vojenských letadel. Bez tankování jsou prý schopna letět tři tisíce kilometrů.

Ukrajina nabízí Západu svůj protiraketový systém

Včera prohlásila i Ukrajina, že je připravena dát k dispozici svůj systém protiraketové obrany, neboť Rusko odstoupilo od dlouhodobé rusko-ukrajinské smlouvy o spolupráci, která tento systém zahrnuje.

Úkolem radarů na ukrajinském území bylo varovat před útokem z jihozápadu a západu. "To, že jsme přestali být vázáni dohodu z roku 1992 s Ruskem, nám umožňuje zahájit aktivní spolupráci s evropskými zeměmi a propojit se jejich stanicemi," řekla Ukrajina, která usiluje o členství v NATO, západním zemím.

Protiraketový systém
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24