Slovenský exprezident Kováč přiznal, že má Parkinsona

Bratislava - Bývalý slovenský prezident Michal Kováč přiznal, že má příznaky Parkinsonovy choroby. Hlava státu z roku 1993 až 1998 trpí bolestmi a problémy s pohybem. Bývalý prezident ale plánuje i nadále pracovat a dokončit svůj životopis. Ten by se měl na pultech knihkupectví objevit příští rok. Kováč (78) to uvedl v rozhovoru pro týdeník Plus 7 dní.

„Syndrom Parkinsonovy choroby je také diagnostikovaný a v této věci chodím na lékařské kontroly. Projevuje se to možná i tím, že můj hlas je tlumenější,“ popsal své zdravotní těžkosti Kováč.

Toto nervové onemocnění se projevuje třesem prstů a poté celých končetin, ztrátou pohyblivosti a strnulostí svalů. Kováč řekl, že se každý den snaží několik hodin psát knihu, chodí pracovat do nadace své manželky a navštěvuje i recepce či společenské události.

Bývalý prezident, který byl ve svém funkci ostrým kritikem vládnutí tehdejšího premiéra Vladimíra Mečiara, se domnívá, že svůj životopis bude pravděpodobně muset místo psaní diktovat sekretářce nebo nahrát na diktafon.