Rozsudek nad entomology je připraven, oznámen bude v pondělí

Dárdžiling (Indie) – Rozsudek v případu českých entomologů má už indický soud připravený. Emil Kučera a Petr Švácha se ho ale mají kvůli technickým průtahům dozvědět až v pondělí. Úřady vědce viní z nepovoleného sběru hmyzu v indickém parku Singalia a z toho, že chtěli bez povolení odvézt ze země přes 200 vzácných brouků a larev motýlů. Oba ale tvrdí, že do národního parku vůbec nevstoupili a hmyz nesbírali pro komerční účely.

Obžalovaní sice byli přítomni dnešnímu jednání soudu, ale verdikt jim byl zřejmě sdělen pouze v místním jazyce. Oficiálně má být rozsudek znám v pondělí, česká ambasáda se ale pokusí zjistit obsah verdiktu již v pátek. Podle zdroje z Entomologického ústavu sami obžalovaní netuší, k čemu soud dospěl. Obsah rozhodnutí soudu by prý mohl znát jen právník obou Čechů, který jej však nesmí v předstihu zveřejnit. Uzná-li soud vědce vinnými, hrozí vědcům tří až sedmileté vězení.

Kučeru a Šváchu podpořila řada předních českých entomologů. Poslali petici za propuštění obou souzených vědců indickému a západobengálskému premiérovi a federálnímu ministru spravedlnosti. Nevinní jsou Kučera se Šváchou také podle svých blízkých spolupracovníků.

Dvojici českých entomologů z Akademie věd zadrželi indičtí policisté na konci června. Vědci jsou obviněni z toho, že sbírali hmyz v parku Singalia bez povolení. Soud s nimi byl několikrát odročen. Obžaloba používá jako hlavní důkaz přiznání podepsané Kučerou i Šváchou. Podle obhájců je dokument podvržený. Vědci prý sbírali hmyz mimo území přírodní rezervace a chtěli ho použít k nekomerčním účelům.

Petice za propuštění českých entomologů
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24