Angolská opozice uznala volební porážku

Luanda - Angolská největší opoziční strana Národní svaz pro úplnou nezávislost Angoly (UNITA) přijala výsledek parlamentních voleb z konce minulého týdne a nebude žádat jejich opakování. Pogratulovala vládnímu Lidovému hnutí za osvobození Angoly (MPLA). To v prvních parlamentních volbách po 16 letech drtivě zvítězilo s víc než 80 procenty hlasů. Volby provázely zmatky, kvůli nimž se muselo hlasování prodloužit.

Vůdce UNITA Isaías Samakuva o víkendu volby zpochybnil, když tvrdil, že v nich došlo k podvodům. V pondělí večer však výsledky uznal. Podle pozorovatelů EU sice volby poznamenaly organizační problémy, zároveň tyto potíže prý neohrozily volební proces a nebyly zaznamenány ani žádné násilné incidenty.

Pro MPLA se vyslovilo téměř 82 procent voličů. UNITA získala 10,5 procenta hlasů. Podle předběžných výsledků vede MPLA ve všech 18 provinciích země a zřejmě tak získá dvě třetiny z 220 parlamentních křesel, což jí umožní změny ústavy.

Poslední volby se v Angole konaly v roce 1992. Strana UNITA se však tehdy nespokojila s porážkou a zemi znovu zachvátila dlouholetá občanská válka. MPLA vládne v Angole od roku 1975, kdy zemi opustili portugalští kolonizátoři. Následná občanská válka, která trvala 27 let a skončila v roce 2002, však zemi naprosto zdevastovala. Jako jeden z nejdůležitějších afrických producentů ropy nyní Angola postupně oživuje své hospodářství a chce jít příkladem ostatním režimům na kontinentu.
Graf
Graf