Irácký parlament schválí dohodu s USA, rozhodovat se o ní bude ale i v referendu

Bagdád - Irácký parlament bude o nové bezpečnostní dohodě s USA hlasovat ve čtvrtek. Původně se mělo přitom hlasovat už dnes, schvalování ale zablokovali sunnité, kteří požadují referendum. Na jejich požadavek většina parlamentu přistoupila.

Šíité i Kurdové ustoupili sunnitskému požadavku na vypsání referenda, které má dohodu definitivně stvrdit. Proto se má za to, že zítra dohoda v parlamentu projde. Takové schválení ale bude jenom dočasné, definitivně se bude o dokumentu rozhodovat za rok 30. července, kdy se má uskutečnit referendum. Jestliže se Iráčané v celonárodním hlasování vyjádří proti, pak má být platnost bilaterální dohody zrušena.

Dohoda ukládá Spojeným státům stáhnout svou armádu z Iráku nejpozději do konce roku 2011. USA mají nyní v Iráku asi 150 tisíc vojáků. Dohoda nahradí dosavadní mandát OSN, jenž vyprší 31. prosince. Američané se podle ní musí do příštího léta stáhnout z měst a vesnic na vojenské základny. Z nich pak musí odejít nejpozději do konce roku 2011. Nově zvolený prezident Barack Obama ale chce armádu stáhnout dříve - do 16 měsíců od ledna, kdy nastoupí do funkce.