Američtí demokraté nebudou mít v Senátu pohodlnou supervětšinu

New York - Republikánský kandidát Saxby Chambliss zvítězil v Georgii ve volbách do Senátu. Demokraté v něm tak přijdou o takzvanou supermajoritu šedesáti křesel, která jim umožňovala přijímat legislativní změny, aniž by jim mohli republikáni klást jakékoliv překážky. Další senátní křeslo za Minnesotu zůstává neobsazené poté, co se kvůli příliš těsnému výsledku musí znovu přepočítat hlasy.

V Minnesotě kandidát demokratů Al Franken nad svým republikánským soupeřem Normem Colemanem vede o pouhých 206 hlasů. Dělí je od sebe jen 0,007 procenta hlasů. Podle minnesotských zákonů platí, že pokud je rozdíl nižší než půl procenta, přichází na řadu ruční přepočítávání hlasů. Výsledek ale supervětšinu demokratům beztak nezajistí, protože ze stovky míst v Senátu jich mají společně se svými nezávislými spojenci jen 58.

V Georgii se o senátorovi rozhodovalo ve druhém kole, protože zde žádný z kandidátů při volbách 4. listopadu nezískal potřebnou nadpoloviční většinu hlasů. Chambliss obhajoval křeslo v Senátu v souboji s demokratem Jimem Martinem. „Dnes večer jste světu poslali jasný vzkaz, že konzervativní hodnoty Georgie mají svou váhu,“ řekl 65letý Chambliss svým příznivcům po oznámení výsledků voleb.

Saxby Chambliss
Saxby Chambliss