Alexij II. se narodil 23. února 1929 v estonské metropoli Tallinnu jako Alexej Ridiger, v roce 1949 dokončil pravoslavný seminář v tehdejším Leningradu. Po zvolení patriarchou vehementně prosazoval práva církve a svobodu vyznání, stavěl se však proti působení katolických misionářů v bývalých sovětských republikách.
Alexij II. pocházel ze šlechtické rodiny (von Rüdiger) a jeho otec pop emigroval v roce 1917 s celou rodinou z Petrohradu do Estonska. Alexij II. vystudoval pravoslavný Leningradský duchovní seminář a Leningradskou duchovní akademii. Na kněze byl vysvěcen v roce 1950. Dlouhá léta působil jako metropolita tallinnský a estonský a také leningradský a novgorodský. V letech 1989-1991 byl také poslancem.
Pravoslaví je třetí nejpočetnější komunitou z křesťanských církví po římskokatolické a různých protestantských církvích. Ruská pravoslavná církev je potom s 75 miliony přívrženci jasně dominující obcí mezi pravoslavnou komunitou ve světě, která má v součtu přes 200 milionů přívrženců.
Ruská média připomínají, že díky patriarchově působení se v zemi začal obnovovat církevní život - opravovaly se a stavěly kostely a kláštery, duchovní semináře a školy. K jeho největším úspěchům patřilo sloučení s emigrační ruskou pravoslavnou církví. Dobré vztahy udržoval i s představiteli jiných církví v zemi, avšak nevyslyšel volání ruských katolíků po pozvání papeže do Ruska.
Kritici vyčítali Alexijovi přílišné nadbíhání Kremlu. A pasování se do role jediné duchovní autority celého Ruska. „Jedná se o nepochopení. Pravoslavná církev podporuje vždy to dobré, co je ve státu,“ myslí si český pravoslavný patriarcha Kryštof.
Nový patriarcha bude zvolen do půl roku
Určit datum pohřbu má v sobotu synod pravoslavné církve, pravděpodobně se tak podle médií stane 7. či 9. prosince v Bogojavlenském chrámu v Moskvě. Synod má také vybrat dočasného zástupce hlavy církve, než bude zvolen nový patriarcha, což by se mělo stát do šesti měsíců.
V minulém století byl patriarcha Tichon vybrán losem z tří kandidátů, další tři patriarchové byli dosazeni sovětskými úřady. Až Alexij II. byl zvolen v tajném hlasování z tří uchazečů. Mezi potenciálními nástupci média zmiňují čtyři jména: minského metropolitu Filareta (Bachromejeva), předsedu komise synodu pro kanonizaci, metropolitu Juvenalije (Pojarkova), předsedu oddělení vnějších vztahů moskevského patriarchátu, smolenského a kaliningradského metropolitu Kirilla (Gundjajeva) a vedoucího moskevského patriarchátu, kalužského metropolitu Klimenta (Kapalina). Všichni jsou členy synodu.
Dmitrij Medveděv:
„Naši zemi, naši společnost postihl obrovský žal.“
Medveděv kvůli úmrtí patriarchy zrušil zahraniční cestu
Velký zármutek na Alexijovým úmrtím vyslovil bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, kterého patriarcha podpořil v době puče proti němu v roce 1991. „Jsem otřesen, těžko hledám slova. Choval jsem k němu nesmírnou úctu,“ řekl.
Alexij II. udržoval také velmi dobré vztahy s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem a jeho předchůdcem a nynějším premiérem Vladimirem Putinem. „Naši zemi, naši společnost postihl obrovský žal,“ uvedl v televizním soustrastném poselství Medveděv, který je nyní na návštěvě v Indii. Připomněl, že patriarcha byl nejen duchovním vůdcem, ale i „velikým občanem Ruska“ a „skutečným pastýřem, který byl se svým stádem v dobách pronásledování i obrození víry“. Zasloužil se o svobodu svědomí a vyznání, jakož i o občanský smír mezi mnoha národnostmi a vyznáními v Rusku.
Medveděv kvůli Alexijově úmrtí zrušil plánovanou cestu do Itálie a ze státní návštěvy Indie se vrací do Ruska.
Medveděv v Indii jedná s politickými špičkami o bezpečnostní a ekonomické spolupráci. Rusko uvažuje o pronájmu svých jaderných ponorek Indii, vzájemný obchod mezi Moskvou a Dillí se za uplynulý rok zvýšil z pěti na sedm miliard dolarů.
Medveděv a indický premiér Manmóhan Singh dnes v Dillí podepsali dohodu o spolupráci při mírovém využívání jaderné energie. Na jejím základě Rusko postaví v Indii čtyři nové jaderné reaktory. Rusko je po Francii a USA třetí zemí, která letos podepsala s Indií smlouvu o dodávkách jaderných reaktorů. Uzavření dohod umožnilo rozhodnutí Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která v září na návrh Washingtonu zrušila 34 let starý celosvětový zákaz jaderného obchodu s Indií.

- Alexij II. a Dmitrij Medveděv autor: ČT24, zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/563/56297.jpg
- Alexij II. autor: ČT24, zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/564/56325.jpg
- Ruský prezident Dmitrij Medveděv a indický premiér Manmóhan Singh autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/564/56308.jpg