„Za vznikem astmatu je souhra genetických informací a vnějších vlivů. Uvědomme si, že žijeme čím dál více v interiérech, kde je daleko více alergenů. S bakteriálními infekcemi se ale nesetkáváme tak často jako dříve, a tělo pak na vše reaguje výrazněji. Čím čistější je naše prostředí, čím více se používá antibiotik, čím je strava kvalitnější, tím astmatu přibývá,“ zdůraznil odborník na astma Viktor Kašák. Astma je rovněž čím dál častěji spojováno s kontaktem s tabákovým kouřem. Týká se přitom jak pasivních tak aktivních kuřáků.
Odborníci varují, že astma má tendenci se zhoršovat, a proto je třeba včas zakročit. V krajním případě a neléčení může dojít k zúžení dýchacích cest a snížení jejich elasticity, nemoc přináší také zvýšenou dráždivost. Dodávají ale, že choroba zároveň patří mezi ty nevyléčitelné.

Milénium
V současné době žije na světě zhruba 300 milionů astmatiků, v Česku jich je osm set tisíc. A podle lékařů jich bude přibývat s tím, jak budou negativní vlivy životního prostředí narušovat a ovlivňovat lidskou genetiku.