V Bangladéši zrušen téměř po dvou letech výjimečný stav

Dháka - V Bangladéši byl dnes téměř po dvou letech platnosti zrušen výjimečný stav. K tomuto opatření vláda přistoupila dvanáct dní před volbami, které mají přispět k obnově demokracie v této jihoasijské zemi. Informovala o tom to agentura Reuters.

Zrušení výjimečného stavu možní politickým stranám svobodně se zapojit do předvolební kampaně. V zemi byla od ledna 2007, kdy byl po měsících násilných protestů namířených proti prozatímní vládě vyhlášen výjimečný stav, zakázána veřejná shromáždění.

Dekret o zrušení výjimečného stavu podepsal prezident Ahmad Jadžuddín. Dvě velké politické strany v Bangladéši Lidová liga (Awami League) a Bangladéšská nacionalistická strana pohrozily bojkotem voleb, pokud zůstane výjimečný stav v platnosti.

I když vláda postupně zmírnila restrikce týkající se politických shromáždění a v minulých měsících stáhla jednotky zpět do kasáren, odmítala plně zrušit výjimečný stav, aby zabránila násilnostem. Kabinet nyní oznámil, že od čtvrtka začne rozmisťovat v celé zemi armádu, aby zajistil klidný průběh předvolební kampaně.