Za útoky v Londýně dostal irácký lékař 32 let vězení

Londýn - Irácký lékař Bilál Abdalláh byl dnes v Británii odsouzen za terorismus k nejméně 32 letům vězení. Soud mu trest uložil za spiknutí a přípravu mnohonásobné vraždy při nezdařených teroristických útocích loni v červnu v Londýně a o den později na letišti v Glasgow. Soudce Colin Mackay ve Woolwichi na jihu Londýna dnes v odůvodnění rozsudku zdůraznil, že Abdalláh byl náboženský extremista a fanatik. Další lékař, osmadvacetiletý Jordánec Muhammad Aša, byl zproštěn viny.

Abdalláh a Aša, kteří oba tvrdili, že jsou nevinní, byli souzeni pro nezdařené útoky s pomocí automobilu naloženého výbušninami, které mohly usmrtit stovky lidí.

Abdalláh s indickým inženýrem Kafílem Ahmadem nejprve časně ráno 29. června 2007 zaparkovali v londýnském West Endu dva mercedesy naložené bombami s plynem, hořlavinami a hřebíky. Jeden stál u místní diskotéky Tiger Tiger, kde bylo asi 500 lidí, a další o kus dál u zastávky nočního autobusu.

Nakonec se jim ale nepodařilo pomocí mobilu odpálit rozbušku ani v jednom z automobilů. Rozhodli se proto, že zaútočí co nejrychleji znovu, dříve, než je policie odhalí. Odjeli do Glasgow a v džípu Cherokee naloženém opět hořlavinami a výbušninami najeli do terminálu glasgowského letiště v době nejrušnějšího letního provozu. Vůz zůstal zablokovaný v bráně do haly. Ani tentokrát nevybuchl a začal „jen“ hořet a útok si nevyžádal oběti.

Ahmad, který džíp řídil, měsíc po atentátu na následky popálenin zemřel. Abdalláha, který byl spolujezdcem, policie zatkla na letišti.