Irácký parlament odložil jednání o zahraničních vojácích

Bagdád - Irácký parlament odložil hlasování o dohodě, která by v novém roce umožňovala neamerickým zahraničním vojákům zůstat v Iráku. Parlament se znovu sejde až 7. ledna. Dohoda měla nahradit mandát OSN, který mají jednotky Velké Británie a dalších států jen do 31. prosince. Pokud Bagdád bilaterální dohody nepodepíše, bude od 1. ledna pobyt vojsk pěti států v Iráku nelegální. Spojené státy dohodu už uzavřely, nově zvolený prezident Barack Obama ale chce vojáky do poloviny roku 2010 stáhnout.

Předseda iráckého parlamentu Mahmúd Mašhadání odložil dnešní jednání kvůli sporu o to, zda má zůstat ve funkci. Parlamentem totiž koluje petice žádající jeho odvolání, pod niž se podepsalo 54 poslanců. Ti žádají svolání zvláštní schůze, která bude věnována Mašhadáního budoucnosti. Ta by se podle agentury AFP měla sejít v úterý. Předseda parlamentu totiž mnohé zákonodárce urazil, jelikož jim na jedné ze schůzí minulý týden spílal do psů a prohlásil, že předsedat takovému zákonodárnému sboru není žádná čest.

Parlament měl dnes hlasovat o rezoluci, která umožní vládě uzavřít dvoustranné dohody s pěti zeměmi, jež chtějí udržet své armády v Iráku i po letošním 31. prosinci. Jde o šest tisíc vojáků z Velké Británie, Austrálie, Salvadoru, Estonska a Rumunska. Rezoluce dává vládě pravomoc uzavřít bilaterální dohody o působení cizích vojsk s tím, že tato vojska musejí být stažena nejpozději do 31. července příštího roku. Rezoluce se netýká USA. Dvoustranná dohoda, kterou už s nimi vláda uzavřela a parlament odhlasoval, ukládá Spojeným státům stáhnout armádu nejpozději do konce roku 2011.
Iráčtí poslanci
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24