V Aténách těžce postřelen policista

Atény - V centru Atén postřelili kalašnikovem neznámí útočníci 21letého policistu, který hlídkoval před budovou ministerstva kultury. Teď je ve vážném stavu v nemocnici. Po útočníkovi policie pátrá, několik lidí zatkla. Muži zákona se stali terčem podobného útoku už před dvěma týdny. Zřejmě jde o odvetu za to, že v prosinci policista za dosud nevyjasněných okolností zastřelil mladíka. Poté následovaly masové protivládní nepokoje.

Policejní mluvčí Panagiotis Stathis upřesnil, že obětí útoku byl jednadvacetiletý policista Dimanadis Matsunis. Lékaři považují zranění, která utrpěl na paži a na noze, za vážná. Ministr vnitra Prokopis Pavlopulos, který zraněného policistu navštívil v nemocnici krátce po operaci, označil útok za snahu podminovat v Řecku demokracii. „Lidé, kteří zaútočili na Matsunise, měli za cíl demokracii a pořádek. Záhy poznají, že naše demokracie je silná a že naše společnost je pod bezpečnou ochranou,“ prohlásil ministr. Zdůraznil, že „žádná střelba a žádný vrah“ nemůže podminovat silnou morálku policie a smysl policistů pro povinnost.

Podle nejmenovaného policejního důstojníka jsou za nynějším útokem zřejmě dva muži, jeden byl ozbrojen dlouhou palnou zbraní, zřejmě typu Kalašnikov (AK-47). Na policejní jednotku vypálil celou dávku, dodal tento zdroj.

Na policisty se střílelo i před dvěma týdny

Dnešní útok následuje téměř dva týdny poté, co jiní ozbrojenci začali pálit dvěma automatickými zbraněmi na autobus pořádkové policie míjející univerzitní kampus ve městě. Nikdo tehdy nebyl zraněn. Neupřesněný policejní zdroj sdělil agentuře AP, že při dnešní střelbě použili pachatelé stejnou zbraň, která byla použita i před dvěma týdny. Úřady se nyní netají obavami, že za oběma akcemi je nějaká extremistická skupina. K útoku se ale podle agentur zatím nikdo nepřihlásil.

Nicméně stále se jedná o pokračování nepokojů, které v zemi propukly v reakci na smrt mladíka, jehož počátkem prosince za dosud nevyjasněných okolností zastřelil při zásahu proti demonstrantům policista. Protesty trvaly více než dva týdny, nabývaly na síle a staly se nejhorší vlnou násilností a protestů za poslední desetiletí.

Studenti, kteří okupují některé školy, chtějí počátkem ledna rozhodnout, jak budou ve svých protestech pokračovat. Podle jejich koordinačního výboru je od smrti mladého Alexise v zemi okupováno přes 700 škol, včetně univerzit. Ministerstvo školství však tvrdí, že je to asi jen stovka škol.

Situace v Aténách
Situace v Aténách