Izrael se zaručil, že nebude střílet na humanitární pracovníky

New York/Praha/Gaza - Izrael dnes ujistil Spojené národy, že zaručí bezpečnost humanitárních pracovníků, kteří působí v pásmu Gazy. Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům ve čtvrtek pozastavila v pásmu poprvé za 60 let svou činnost, protože izraelské jednotky ostřelovaly její nákladní vůz. Dnes ale díky slibu Izraele OSN oznámila, že agentura opět začne v pásmu pomáhat.

Izraelské jednotky ve čtvrtek pálily na kamion, který v době každodenního tříhodinového přerušení bojů vezl do pásma Gazy humanitární pomoc. Agentura pro pomoc palestinským uprchlíkům proto oznámila, že pozastavuje svou činnost. Také Červený kříž pohrozil omezením svých aktivit, protože byl při podobném útoku jeden z jeho řidičů zraněn.

Dnes ale Izrael ujistil, že se nic podobného nebude opakovat, a zaručil se, že bude objekty OSN plně respektovat. Armáda navíc vyšetří nedělní útok na dům v palestinském správním středisku Gaza. OSN tvrdí, že zde Izraelci bombardovali budovu, do které 24 hodin předtím evakuovali palestinské civilisty. Zemřelo tam údajně až 30 lidí.

Hamas jede jednat do Káhiry

O egyptském návrhu příměří budou v sobotu jednat s Izraelem i představitelé Hamasu. Tři členové této radikální palestinské organizace se totiž vypraví na mírová jednání v Káhiře. Rozhovory, které začaly ve čtvrtek, zatím nejvíc váznou na problému, jak upravit bezpečnost na hranici mezi Egyptem a pásmem Gazy.

Hamas v Káhiře zatím zastupovali členové exilového vedení této skupiny. Teď se k nim připojí politický vůdce Džamál abú Hášim, šéf parlamentního bloku Hamasu Saláh Bardavíl a Ajmán Tahá. V Káhiře je přítomna i druhá strana konfliktu - Izrael.

Jednání se dnes v Káhiře dostala do slepé uličky, když rozhovory zablokoval Egypt, který protestuje proti tomu, aby jeho hranici s pásmem Gazy pomáhaly střežit zahraniční jednotky. Káhira tvrdí, že přivítá technickou podporu, ale hranice si jinak ochrání sama. Proti zvýšení egyptské vojenské přítomnosti na hranici má ale zase výhrady Izrael.

České předsednictví vyzvalo k respektování rezoluce RB OSN

Ve hře je na diplomatickém poli kromě egyptského mírového návrhu i rezoluce OSN. K jejímu respektování dnes vyzvalo Česko jako předsedající země unie. „Předsednictví je hluboce znepokojeno pokračující izraelskou vojenskou akcí v Gaze a pokračujícími raketovými útoky na Izrael,“ napsalo dnes v prohlášení k situaci v pásmu Gazy české předsednictví. Česko proto vyzývá, aby se obě strany zdržely násilných akcí a přijaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která navrhuje řešení konfliktu. Předsednictví také žádá, aby Izrael spolupracoval s humanitárními organizacemi, které mají pomoci civilistům v pásmu Gazy.  

„Předsednictví vyjadřuje politování nad pokračujícími násilnostmi, které vedly k nárůstu civilních obětí v Gaze a Izraeli. Vyjadřujeme upřímnou soustrast rodinám palestinských a izraelských obětí. Předsednictví opakuje výzvu k okamžitému zastavení vojenských akcí na obou stranách. Musí dojít k bezpodmínečnému zastavení odpalování raket na Izrael ze strany Hamasu a k ukončení vojenské akce ze strany Izraele,“ píše se v prohlášení.

Česko za celou unii v prohlášení také připomnělo, že společenství je nadále ochotno poslat do oblasti mezinárodní pozorovatele v misi EUBAM Rafah, kteří by dohlédli na zabezpečení hranice, přes kterou Hamas v podzemních tunelech pašuje do pásma Gazy zbraně.

Humanitární dodávky do Gazy
Humanitární dodávky do Gazy
Více fotek
  • Humanitární dodávky do Gazy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/610/60930.jpg
  • Vypálená raketa autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/603/60210.jpg