Severokorejský parlament opět zvolil Kim Čong-ila do čela země

Pchjongjang - Severokorejský parlament dnes podle očekávání do čela země znovu zvolil dosavadního vůdce Kim Čong-ila. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na oficiální severokorejskou agenturu KCNA. Kim Čong-il byl zvolen předsedou mocné Národní obranné komise. Podle ústavy se tak stává hlavou komunistického státu. Funkci prezidenta Severní Korea nemá. Byl jím jedině Kim Ir-sen, otec Kim Čong-ila, který stál v čele země od konce 2. světové války do své smrti v roce 1994 a který ze Severní Koreje vytvořil jeden z nejizolovanějších a nejrepresivnějších režimů světa.

Kim Čong-il bude předsedat dnešnímu prvnímu zasedání nově zvoleného parlamentu. Bude to jeho první významné veřejné vystoupení od loňského srpna, kdy údajně prodělal mozkovou mrtvici. Od té doby se často objevovaly spekulace o jeho špatném zdravotním stavu. Severokorejský parlament se schází jen několikrát ročně, aby formálně potvrdil zákony, které předkládá vládnoucí komunistická strana. Členové parlamentu jinak slouží v klíčových stranických, vládních a vojenských funkcích.

Potvrzení Kim Čong-ila v jeho dosavadní funkci přišlo jen několik dnů poté, co Severní Korea odpálila raketu, která podle její verze vynesla na oběžnou dráhu Země komunikační satelit. Západní mocnosti se ale obávají, že ve skutečnosti šlo o test zbrojního programu komunistického státu. USA, Japonsko a další země poukazují na to, že Severní Korea odpálením rakety porušila rezoluce OSN, a požadují jasné odsouzení režimu. Proti přísnému potrestání Pchjongjangu se staví Čína a Rusko, jež mají v RB OSN právo veta.