Do kolumbijských věznic nosí mobily holubi

Bogotá - Kolumbijská policie zadržela jednoho z nejhledanějších narkoobchodníků na světě. Daniela Rendóna Erreru zvaného Don Mario dopadla v odlehlé oblasti na severozápadě země. Zároveň policie odhalila nový způsob, jak zločinci pašují vězněným komplicům za mříže mobilní telefony. Využívají k tomu speciálně cvičené poštovní holuby.

Kolumbijská policie slaví hned dva úspěchy. Dnes byl dopaden drogový boss Daniel Rendon alias „Don Mario“, kterého kolumbijská vláda považuje za nejmocnějšího narkobarona v zemi. Rendon v lednu nabízel odměnu 1000 dolarů každému, kdo zabije v Kolumbii policistu. Na dopadení Dona Maria byla vypsána odměna 1,3 milionu dolarů.

Druhým úspěchem pak je, že policisté odhalili nový způsob, jak se v Kolumbii pašují do věznic mobily. A zdá se, že vynalézavost zločinců nezná mezí. V Kolumbii totiž dokážou vycvičit k pašování i poštovní holuby.

Zvláštní let jednoho z pašeráckých holubů byl podezřelý policejní hlídce v okolí věznice Combita. Pomalý let s častými zastávkami naznačil, že něco není v pořádku. Divný byl i malý váček, který pták nesl.

„Když jsme prováděli rutinní hlídku v okolí věznice, všimli jsme si, že ten holub měl na hřbetě nějaký zvláštní předmět. Chytli jsme ho, prohlédli a našli jsme funkční SIM kartu a klávesnici pro mobilní telefon,“ říká velitel Policie departmentu Boyacá Juan Carlos Polanía.

Holubí batůžek z šedé látky byl sepnutý a připevněný několika špendlíky. Podle policie jde o jasný důkaz toho, jak si věznění šéfové zločineckých gangů snaží obstarat komunikační technologie k řízení dalších akcí.

Například jedno z největších protipolicejních povstání před třemi lety v brazilském Sao Paulu a četné drogové operace v Kolumbii a Mexiku organizovali vůdci zločinců díky telefonům z věznic. Telefony se k vězňům dostávali nejčastěji díky korupci mezi dozorci. Teď je to vůbec poprvé, co gangy používají holuby.

V Kolumbii pašují holubi do věznic mobily.
V Kolumbii pašují holubi do věznic mobily.
Více fotek
  • V Kolumbii pašují holubi do věznic mobily. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/803/80202.jpg
  • V Kolumbii pašují holubi do věznic mobily. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/803/80201.jpg
  • V Kolumbii pašují holubi do věznic mobily. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/802/80200.jpg