Vzácný Spitfire vydražen za rekordních 48 milionů korun

Londýn - V Londýně byl dnes vydražen za 1,58 milionu liber, v přepočtu 48 milionů korun, vzácný Supermarine Spitfire TR9. Dosavadní maximum, které zájemce zaplatil za nějaký z těchto slavných letounů bylo podle aukční síně Bonhams 1,3 milionu liber. Dnes prodaný stroj byl jako jednomístný vyroben v roce 1944. Po válce byl přestavěn na dvoumístnou verzi a prodán jihoafrickému válečnému letectvu. V JAR byl letoun podle BBC nalezen v 70. letech na vrakovišti.

Ladné křivky slavné britské stíhačky Supermarine Spitfire dobře zná každý milovník letectví. Elegantní letoun s elipsovitým křídlem, který poprvé vzlétl už v roce 1936, se stal jedním ze symbolů spojeneckého vítězství ve druhé světové válce. Do dneška ale přežila v letuschopném stavu jen necelá padesátka strojů a na prodej jsou jen zcela výjimečně.

Letoun vznikl podle specifikací ministerstva letectví již v roce 1931 a později prokázal skvělé služby nejen britskému Královskému letectvu. Jeho kořeny lze ale najít v závodních plovákových letounech, kterými se firma Supermarine proslavila a jež mezi světovými válkami získaly řadu rychlostních rekordů. Jejich autor Reginald Mitchell se stal konstruktérem i nové stíhačky. Prototyp s otevřenou kabinou a pevným podvozkem se ale příliš nepovedl.

Až druhá Mitchellova konstrukce se ukázala jako pravý letoun. Jednalo se o první celokovový stroj v historii RAF, který se poprvé ocitl ve vzduchu začátkem března 1936. O tři měsíce později vláda objednala první sérii 310 spitfirů. Ve stejné době ale letectvo uzavřelo i dvakrát větší kontrakt na dodávku jiného jednomotorového stíhacího letounu Hawkeru Hurricane. Zatímco hurricany se dostaly k jednotkám už na podzim 1937, firma Supermarine dodala první letouny téměř o rok později.

Spitfirů se dočkala i československá stíhací peruť

Není tedy divu, že během slavné bitvy o Británii, létala většina pilotů na hurricanech. Ještě začátkem července 1940 totiž mělo RAF ve stavu zhruba 350 hurricanů a jen 160 spitfirů. Během dalšího vývoje války se ale ukázalo, že budoucnost jednoznačně patří spitfiru. K těmto moderním strojům postupně přecházely další a další stíhací perutě. Ze tří československých se nových letounů jako první dočkala v květnu 1941 „třistatřináctka“. Typ spitfiru byl od svého vzniku neustále vylepšován. Dostával silnější motory, modernější křídla nebo lepší výzbroj.

Poslední verze vznikla v roce 1946. V té době ale už i spitfire zastaral a úkoly na dálkových misích za něj převzaly americké mustangy. Na některých bojištích se spitfiry uplatnily ještě dlouho po druhé světové válce. Vojenská kariéra některých z téměř 22 500 vyrobených spitfirů skončila ještě později. Konstruktér Reginald Mitchell se však dlouhé a úspěšné vojenské služby svého nejslavnějšího výtvoru nedočkal, už v červnu 1937 zemřel na rakovinu.

Spitfire
Spitfire