Tresty podle práva šaría - ukamenování, bičování nebo useknutí ruky

Praha - Ve světě se znovu s obavami začíná mluvit o islámském právu šaría. Somálská vláda minulý týden jednohlasně schválila zavedení tohoto práva ve své zemi, prý aby tak vzala trumfy z rukou islámským radikálům. Tradiční islámské právo bude nově platit taky v údolí Svát v Pákistánu. Šaría se tak znovu dostává na první stránky světových novin.

Šaría je slovo, které dnes mnohým nahání hrůzu. Systém islámského náboženského práva pochází ze 7. století a vychází především z Koránu a učení proroka Mohameda. Přesně stanovuje, jak se mají věřící chovat a dokáže obsáhnout prakticky všechny stránky běžného života - od politiky přes obchod až po rodinu, sexualitu či osobní hygienu.

Jeho výklady jsou různé, od benevolentních až po velmi radikální. V některých zemích nesmí ženy vyjít z domu bez doprovodu manžela, bratra nebo otce. Jinde mohou na ulici jen přísně zahalené, od 13 let nesmí chodit do škol. Muži mají předepsaný povinný plnovous a tradiční oblečení. Televize, stejně jako západní hudba se považuje za nástroj satana a je zakázaná.

Tvrdé jsou i tresty za porušení islámského práva. Žena přistižená při manželské nevěře může být ukamenována, a to před očima celé své rodiny včetně malých dětí. Za krádež hrozí useknutí ruky nebo jiné části těla, za požití alkoholu se veřejně bičuje.

Šaría se někdy kombinuje nebo omylem zaměňuje s tradičním kmenovým a rodinným právem. Některé případy jsou šokující.

V Jordánsku otec zavraždil svou šestnáctiletou dceru, která měla nemanželský poměr. Podle soudu to udělal pro čest rodiny, dostal za to šest měsíců vězení.

V Íránu mladý muž vchrstl devatenáctileté teheránské studentce do obličeje kyselinu sírovou, protože ho nechtěla za muže. Soud ho odsoudil ke stejnému utrpení, i on má přijít o zrak kyselinou sírovou.

V Nigérii zase byla mladá žena odsouzena k smrti ukamenováním za cizoložství. Pokud jí soud trest nezmírní, bude popravena hned poté, co přestane kojit svou malou dceru.

Většina muslimských zemí má sekularizovanou ústavu i právní systém a podobné excesy zakazuje. Ale ne všechny. Právo šaría platí v některých svazových státech Nigérie, vycházejí z něj soudy v Saúdské Arábii a Íránu. Návrat k tomuto právu ohlásilo Somálsko a šaría se vrací i do údolí Svát v Pákistánu.

Afghánistán se sice po svržení Talibanu práva šaría zřekl, ale na mnoha místech země neoficiálně platí a prezident Karzáí podepsal zákon, který umožňuje manželské znásilnění. Pod mezinárodním tlakem pak jeho vláda účinnost zákona zrušila.

  • Právo šaría autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/816/81586.jpg
  • Zahalené ženy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/816/81588.jpg
  • Právo šaría autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/816/81584.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Odvolací soud dočasně obnovil cla uvalená Trumpem

Americký odvolací soud ve čtvrtek dočasně obnovil cla uvalená prezidentem Donaldem Trumpem, jež ve středu večer pozastavil americký federální soud pro mezinárodní obchod. Informovala o tom agentura Reuters. Odvolací soud neuvedl žádné stanovisko ani odůvodnění, ale nařídil žalobcům, aby reagovali do 5. června, a Trumpově administrativě do 9. června.
02:26Aktualizovánopřed 5 mminutami

Řidiče, jenž v Liverpoolu najel do davu, obvinili z těžkého ublížení na zdraví

Třiapadesátiletý muž, který v pondělí večer vjel v Liverpoolu automobilem do davu fanoušků slavících ligový titul místního fotbalového klubu a zranil téměř osmdesát lidí, byl ve čtvrtek obviněn z úmyslného těžkého ublížení na zdraví a dalších šesti závažných trestných činů. Informovala o tom podle agentury AP místní prokurátorka. Muži hrozí až doživotní vězení, pokud bude usvědčen.
před 44 mminutami

Šéf slovenské národní banky dostal pokutu za podplácení

Soud první instance na Slovensku nepravomocně uznal guvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Petera Kažimíra vinným v případu, ve kterém čelil obžalobě, že před lety jako ministr financí podplatil šéfa slovenské finanční správy. Za to Kažimíra potrestal pokutou 200 tisíc eur (asi pět milionů korun). Šéf banky vinu od začátku popírá a na vyhlášení verdiktu nepřišel. Obhajoba oznámila, že svému klientovi doporučí odvolat se.
10:05Aktualizovánopřed 49 mminutami

Izrael souhlasí s americkým návrhem na dočasné příměří v Pásmu Gazy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl příbuzným rukojmí, že Jeruzalém přijal nový návrh na dočasné příměří, který předložil zvláštní americký vyslanec Steve Witkoff. Informaci později potvrdil Bílý dům. Teroristické hnutí Hamás už dříve uvedlo, že nový návrh obdrželo a vyhodnocuje jej, píší Reuters a AFP. Civilní obrana v Pásmu Gazy ovládaná Hamásem také sdělila, že čtvrteční izraelské údery v enklávě zabily nejméně 44 Palestinců, uvedla AFP. Tuto informaci nelze ověřit.
13:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Francie zakáže kouřit tam, kde můžou být děti

Francie od 1. července zakáže kouření na plážích, v parcích, v okolí škol a dalších venkovních veřejných prostorách, kde by se mohly nacházet děti. Informovala o tom podle agentury AFP francouzská ministryně zdravotnictví Catherine Vautrinová v rozhovoru, který ve čtvrtek zveřejnil regionální deník Ouest-France. Za porušení zákazu podle ministryně bude hrozit pokuta ve výši 135 eur (přes 3360 korun).
před 1 hhodinou

Švýcarskou vesnici pohřbila masa ledu a skal, předpověď zachránila životy

Vědci správně předpověděli kolaps ledovce a pak i svahu nad obcí Blatten. Vesnici se díky tomu podařilo evakuovat dříve, než ji pohřbila masa ledu a skal. Nezvěstný zůstává podle úřadů jeden člověk.
11:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Každá špionáž je odsouzeníhodná, řekl Koten ke zprávám o čínském kyberútoku

Každá špionáž je odsouzeníhodná, i ta čínská, podotkl poslanec SPD Radek Koten v Interview ČT24 k nedávnému oznámení vlády o kyberútoku Pekingu proti tuzemskému resortu zahraničí. V kritické infrastruktuře je podle něj třeba používat zařízení, která jsou „velmi dobře ošetřena a zabezpečena“ – a to bez ohledu na to, kdo je vyrábí. Na opakované upozornění moderátora Daniela Takáče, že tajné služby označují asijskou zemi za riziko, a dotazy, zda by nebylo namístě čínská zařízení z využití ve veřejném sektoru vyloučit, se Koten jasně nevyjádřil. Řekl, že zařízení je třeba „prozkoumat a buď jim udělit, či neudělit certifikaci“. Řeč se stočila i na migraci v Evropě a příslušné zákony či na vztahy mezi Prahou a Bratislavou.
před 2 hhodinami

Novináři se dostali k plánům nukleárních základen, kde je Putinova „absolutní zbraň“

Německý magazín Der Spiegel společně s dánským investigativním střediskem Danwatch podrobně zmapovaly rekonstrukci, modernizaci a výstavbu řady jaderných zařízení ruské armády. Novináři se díky databázím zakázek a výběrových řízení dostali mimo jiné k plánům nukleárních základen u města Jasnyj, kde jsou umístěny hypersonické střely Avangard. Ty ruský vůdce Vladimir Putin v roce 2020 označil za absolutní zbraň, proti které je protivzdušná obrana naprosto neúčinná.
12:08Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...