Radičová se vzdala poslaneckého mandátu

Bratislava - Iveta Radičová po neúspěchu ve slovenských prezidentských volbách přišla i o post poslankyně slovenského parlamentu. Dnes se vzdala svého poslaneckého mandátu. Rozhodla se tak po zveřejnění informace, že hlasovala za svou nepřítomnou kolegyni Tatianu Rosovou.

Své rozhodnutí dnes Radičová oznámila předsedovi parlamentu Pavlu Paškovi. Během odpolední schůze to oficiálně oznámí i poslancům. „Udělala jsem chybu a jediný způsob, jak ji napravit, je vzdát se mandátu,“ uvedla Radičová.

Znovu také zdůraznila, že se při hlasování za kolegyni sice dopustila chyby, ale ne podvodu. Rosová ve středu prohlásila, že Radičová odhlasovala v souladu s jejím přesvědčením.

Radičová hned po incidentu prohlásila, že z něj vyvodí důsledky. O sporném hlasování měl dnes jednat i mandátový a imunitní výbor. Poslankyni mohl uložit maximálně pokutu a potrestání, v žádném případě by jí nemohl odebrat mandát.

Rosová řekla, že Radičová posunula laťku politické kultury na Slovensku směrem nahoru. Zároveň dodala, že si nemyslí, že její odstoupení bylo nevyhnutelné. Poslankyně vládního Směru-SD Renáta Zmajkovičová, která na postup Radičové upozornila krátce po hlasování, rezignaci komentovala jako populistické gesto. Měla se prý mandátu vzdát již tehdy, kdy přiznala svou chybu.

Radičová zůstává místopředsedkyní strany SDKÚ Mikuláše Dzurindy. V dubnu sice prohrála v prezidentských volbách s Ivanem Gašparovičem, získala ale skoro milion hlasů.